Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Až roboti sami sestaví židli z Ikey

Ikea, Černý most; ilustrační foto • Autor: HN: René Volfík
Ikea, Černý most; ilustrační foto • Autor: HN: René Volfík

Roboti dokážou leccos. Umí překonávat překážky, brouzdat oceány i vesmírem a zkoumat tamní život i nedozírnou (skoro)prázdnotu. Umí i tancovat po spartakiádně-severokorejském způsobu. Ale jak píše server Quartz, ta největší a klíčová otázka robotického vývoje zní jinak: Dokážou sestavit židli z Ikey?

 Stejnou otázku si položili i inženýři ze singapurské technologické univerzity Nanjang a odpověď se pokusili najít u dvouramenného robota, který vypadá jako dva spolupracující šicí stroje. Jejich výrobek uměl chytat věci, tlačit různou silou a pochopitelně nahrávat své okolí 3D kamerou. Následně jej tedy vybavili co možná nejpodrobnějším softwarem a postavili před něj jednoduchou židli od švédského nábytkářského giganta.

Záznam jeho snažení můžete vidět na videu. Robot trochu připomíná nepříliš šikovného člověka po sedmi pivech. Po každém neúspěchu ovšem inženýrský tým vylepšil programovou výbavu stroje - a napočtvrté byla sestavená židle na světě. Je to hezký úspěch, ale zároveň ukazuje na současné limity chytrých strojů.

 Jsou nepřekonatelní v jednotvárných a nekomplikovaných činnostech, ovšem složit židli není žádná legrace. Náš mozek musí pochopit, jak jednotlivé části souvisí se (zatím neexistujícím) celkem a umísit je na správné místo správnou silou. Je to zkrátka složité a singapurský robot by se bez lidské pomoci, přesněji řečeno bez podrobného doplnění programu po každém neúspěchu, neobešel.

 Inženýrský tým přesto věří, že se jim podařil první krok směrem ke kombinaci pokročilých mechanických schopností robotů a umělé inteligence schopné učení - a tu už by žádná židle nezastavila.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].