Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Digitální asistentka Alexa nahrála konverzaci manželů a poslala ji telefonem

Alexa asistent a Amazon Echo • Autor: REUTERS
Alexa asistent a Amazon Echo • Autor: REUTERS

Také už se vám stalo, že jste byli u někoho na návštěvě a váš hostitel najednou začal mluvit do prostoru s imaginární osobou? Hned poté vám došlo, že ve skutečnosti mluví s hlasovým asistentem, tedy robotem, který řídí jeho domov. Může se zeptat, jaké bude zítra počasí, může mu dát za úkol pustit hudbu nebo zhasnout světla. Hlasoví asistenti jako je Alexa nebo Siri jsou v módě a výše popsané situace se budou stávat stále častěji. Pokud ale - stejně jako autor tohoto menu -  patříte mezi lidi, které neviditelní roboti ve stylu Hala 9000 z filmu 2001: Vesmírná Odyssea trochu děsí, pak vás rozhodně neuklidní ani zpráva, kterou zveřejnil na svém webu deník Guardian.

Američanka Danielle z města Portland byla velkou fanynkou podobných zařízení. Ve svém domě měla nainstalovaného asistenta, potažmo asistentku Alexu od firmy Amazon a hlasová čidla si nechala rozmístit do všech místností. Kdykoli pronesla slovo Alexa, systém se aktivoval a byl připraven splnit jí dostupná přání. Nedávno se ale stala divná příhoda, která Danielle vystrašila. Hlasový asistent nahrál konverzaci, kterou Danielle vedla se svým manželem, a nahrávku pak odeslal na číslo, které vybral z jejího telefonního seznamu. A vše provedl, aniž ho o to majitelka požádala.

Danielle se o tom dozvěděla od přátel, na jejichž číslo konverzace přišla. „Okamžitě si odpoj svoji Alexu, někdo vás hacknul,“ volal jeden ze známých jejího manžela. Danielle mu nejdřív nevěřila, myslela, že si dělá legraci. „Seděli jste doma na zemi a bavili jste se spolu o dřevěných podlahách,“ řekl jí manželův kolega. Až tehdy Danielle připustila, že opravdu konverzaci slyšel. „Cítila jsem naprostou ztrátu soukromí,“ řekla Danielle stanici KIRO-TV ze Seattlu. „Už nikdy to zařízení znovu nezapnu. Už té věci nevěřím.“

Danielle požádala firmu Amazon, která Alexu provozuje, aby případ vyšetřila. A firma nakonec potvrdila, že k popsané události opravdu došlo: asistent se zapnul, nahrál konverzaci a poté ji poslal na náhodně vybrané číslo z telefonního seznamu. Firma Amazon se Danielle omluvila a dodala, že něco podobného se stává velmi, velmi zřídka.

Ještě zajímavější je vysvětlení, které ostře sledovaná firma poskytla později. Podle nich se hlasový asistent probudil k životu ve chvíli, kdy zdálky bytu zaslechl slovo, které znělo podobně jako Alexa. V následné konverzaci pak zaslechl slovo, které znělo podobně jako „poslat zprávu“. Pak se Alexa zeptala: „A komu?“ A z konverzace na pozadí si zvolila slovo, které připomínalo jedno ze jmen na telefonním seznamu. Když ho asistent vybral, zeptal se, zda obyvatelé jméno potvrzují. Z ruchu na pozadí si pak opět vybral slovo znějící přibližně jako „ano“.

„Taková souhra okolností je velmi vzácná,“ komentovala firma své vysvětlení. „Snažíme se však možnost podobných případů zcela vyloučit.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].