Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Vystřídá Milana Knížáka Milan Knížák?

Podle ČTK se Milan Knížák hlásí do výběrového řízení na nového šéfa Národní galerie. Jak na to agentura přišla? Jedna z anonymních přihlášek prý obsahuje údaj, že dotyčný adept galerii od roku 1999 vedl. Takže buď jde o vtip (což se ale moc nedá čekat, že by ministerská komise do konkurzu vpustila třeba skupinu Guma Guar, pro které jsou podobné fóry typické, to není pravděpodobné), a nebo chce Knížák dokázat, že ještě zdaleka neutíká z bitvy, byť pro něj dneska vypadá jasně prohraně.

Byla by to situace, která by se Knížákovi musela opravdu líbit: po dlouhých tahanicích se příští středu konečně vybere Knížákův nástupce, výtvarná scéna otevírá šampaňské a vzápětí se opíjí do beznadějné němoty, neboť vítězem konkurzu není nikdo jiný než – ano, Milan Knížák osobně. Tenhle scénář je ale už na první pohled natolik absurdní, že musí být snad i současnému šéfovi Národní galerie zřejmé, že na něj nedojde. K dalším známým kandidátům patří Vít Vlnas, Jiří Fajt, Marek Pokorný, Richard Drury a Monika Burian (poslední dva jmenovaní podle informací Lidových novin). A minimálně u prvních tří jmen je jisté, že jsou v konkurzu mnohem většími favority než Knížák, pokud tedy máme ČTK věřit, že se do výběrového řízení vůbec hlásí.

Ministr kultury Václav Riedlbauch mezitím oznámil, že zasedání komise by příští týden nemělo být dlouhé a že vítěz by měl být nejspíš znám opravdu hned ve středu. Zatím ale mlčí o tom, kdy nový šéf do své funkce nastoupí. Riedlbauch si v tomhle ohledu dává prostor pro vyjednávání: pokud by totiž vyhrál někdo, s kým si Knížák dlouhodobě rozumí (Vlnas), nejspíš by se do práce nehrnul a Knížáka by ve funkci nechal sedět až do konce příštího roku, což je termín, který stávající ředitel neustále sám považuje za jediné možné datum svého odchodu. Ale pokud by zvítězil někdo, kdo na Knížáka funguje jak červený hadr na býka (Fajt), byla by pravděpodobnější varianta jeho mnohem dřívějšího nástupu, protože Knížák by s takovým člověkem odmítl jakkoli spolupracovat na předání galerie do jeho rukou.

No, máme se ve středu na co těšit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].