Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Srandistův protestsong

Tomáš Klus napsal protestsong. To je zpráva, která v minulých dnech patřila k těm nejčtenějším, nejsdílenějším a „nejlajkovanějším“ na českém internetu. Pozoruhodné jako by bylo už jen to, že nejprodávanější český interpret současnosti vůbec napsal píseň. Sám fakt, že tento herecko-písničkářský princ tvoří, jako by stál za informaci.

V momentě, kdy ČTK zveřejnila zprávu o tom, že Klus ve skladbě Iniciativní komentuje politickou situaci, dal totiž zpěvák k dispozici na svůj Facebook pouze text. Zhudebněná verze se na serveru Bandzone objevila teprve poté, co se rozvířily vody. Tolik podivuhodný mediální příběh výborného PR, kde informování o díle předcházelo zveřejnění.

Vezmeme-li však potaz, že píseň Iniciativní je ze strany Kluse upřímně míněný pokus, jak dát  průchod své deziluzi - a vzhledem k jeho účasti v kampani Vyměňte politiky tomu není důvod nevěřit - musíme nutně přemýšlet nad tím, co a jak nám zpěvák vlastně chce sdělit. A tady toho není moc.

https://www.youtube.com/watch?v=bNLfnU6tyOY&feature=related

Síla protestsongu vždy spočívá v jasně rozpoznatelné pozici mluvčího, jenž se rozhodne se vší upřímností a odvahou utkat se sociálními, politickými a ekonomickými procesy, které jej drtí nebo přesahují. Hlavní zbraň je tu stanovisko, které jasně říká: „Tady jsem, tohle si myslím a tohle chci.“ Onu zmíněnou jistotu v kramflecích a sebevědomí spolu sdílejí všechny výjimečné angažované písně a je jedno, jestli jsou jejich autory je Bob Dylan, Public Enemy, Bruce Springsteen, Karel Kryl, The Clash nebo Manic Street Preachers.

Bohužel Klusova pozice je jen srandičkář. Nesnaží se artikulovat své místo a ani při nejlepší snaze to není humor coby existenciální postoj. Dokonce i některé glosy v textech Kabátu mají větší osten, a to je co říct. Postavit  základ písně na slovních hříčkách, které parafrázují jména politiků, není výrazem vzpurnosti, ale nezávaznosti posměváčka. Když Klus zpívá: „Zase blýská na další nečasy / „Sobotku nestrávím doma“ - reptá syn / A kníže Miroslav na koni - je to on? / Kočí místo otěží svírá diktafon.“

Protestsong znamená, že vystihnete podstatu nespravedlnosti a čelíte jí s hrdostí. Pouze pak může být účinný. Pro Kluse je Iniciativní jistě vynikající reklama. Nějak si ale nedovedu představit, že by na osoby, které se vašich očích dopouštějí nespravedlnosti, mohlo zapůsobit, když si budete utahovat z jejich příjmení.      

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].