Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Sbohem a šáteček, milé 3D

Filmová studia se nás snaží horko těžko přesvědčit, že 3D znamená novou kvalitu sledování filmu. Jeden z dalších hřebíčků do rakve tomuto tvrzení přináší aktuální studie vědců z Kalifornské univerzity. Výzkum mezi 400 diváky potvrdil, že stereoskopické filmy nepřinášejí návštěvníkům kin ani větší zážitek, co se emočních reakcí týče, a ani se divákům nezapíšou více do paměti. Studie naopak prokázala, že 3D formát sám o sobě zvyšuje riziko závratě, bolehlavu nebo nitroočního tlaku.

Kdyby v celém tom trojrozměrném zbrojení nebylo utopeno už tolik peněz, možná by producenti sami dávno uznali, že se stejně jako v padesátých letech dostali do slepé uličky. Nejpopulárnější americký filmový publicista Roger Ebert před časem na svém blogu uveřejnil zápisek nekompromisně nazvaný Proč 3D nefunguje a nikdy nebude. Případ uzavřen. Uveřejnil v něm dopis svého přítele Waltera Murche, jednoho z nejslavnějších zvukařů v branži, který vysvětluje, že naše oči nejsou evolučně vyvinuty k tomu, aby vnímaly obraz ve 3D. Trojrozměrný obraz totiž nutí náš pohled, aby ve stejném okamžiku v jedné vzdálenosti zaostřoval a v jiné vzdálenosti se sbíhal, což sice mozek zvládne, ale docela se u toho zavaří. A právě ta nepřirozenost pohledu způsobuje nemalému procentu lidí výrazný pocit nepohodlí až bolesti.

Hollywood se pouští do postprodukčních konverzí do 3D, aby více vydělal a překlenul krizi návštěvnosti. Trojrozměrný obraz znemožňuje pirátské šíření a dává studiím šanci vyšroubovat cenu lístků do nesmyslných výšek. Lidé už ale toho začínají mít dost, jak ukazuje příklad posledního Harryho Pottera. Warner Brother konvertovali závěr vyprávění o brýlatém čaroději do tří rozměrů a nasadili ho ve Státech ve 3D v rekordním počtu 3100 sálů. Plošný nálet ale nezabral. Padesát sedm procent diváků při otevíracím víkendu vyhledalo sál, kde nebylo nutné nasazovat brýle.

Není se čemu divit. Proč s nepřirozenou věcí na nose dobrovolně sledovat horší obraz, na který naše oči nejsou stavěné, a ještě si za tuto výsadu výrazně připlácet? 3D revoluce se zkrátka nekoná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].