Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Praha, město kultury. Ha ha ha!

Autora těchto řádků včerejší zpráva nejprve rozesmála: magistrátní zastupitelé vyzývají k odvolání vedení Divadla Na Zábradlí Studia Ypsilon, protože jim klesly tržby. Jako vtip by to úplně stačilo. Měla by být při stejné logice odvolána také ministryně kultury, protože pro svůj rezort sehnala ze státního rozpočtu zase o něco méně peněz? Měl by být odvolán i celý magistrát, který na tom ekonomicky momentálně také není právě nejlépe? Jenže ono to zas tak vtipné není. Zastupitelská výzva totiž znovu bolestně připomíná, jak se vedení hlavního města, které se všude po Praze na billboardech pyšní přízviskem „město kultury“, na naši kulturu vlastně dívá.

Aby nebyla mýlka: obě divadla by si proměnu vedení jistě zasloužila. Doubravka SvobodováJan Schmid v nich za ta léta sice udělali pořádný kus nedocenitelné práce, nicméně pokud by se našel někdo, kdo by scénám dokázal vtisknout svěžejší tvář (obě divadla se víceméně stále snaží marně vyrovnávat s odkazem svých nejlepších let, která skončila už na konci deváté dekády minulého století), bylo by to pro divadelníky i diváky jenom k užitku. Jenže magistrát nepřichází s nabídkou nově nalezených, báječných tvůrčích týmů. Prostě se mu nelíbí jen ty stávající. Protože málo vydělávají.

V případě Zábradlí jde o patnácti procentní pokles. To jistě není málo. Ale magistrát by neměl zapomínat, že Evropa a vůbec svět prochází takovým ošklivým obdobím, kterému se říká ekonomická krize. Vláda škrtá, kde může i nemůže, lidi musejí šetřit, a kde začít jinde než právě na divadle.  Že na pokles zájmu o vysokou kulturu divadla automaticky nereagují snižováním kvality repertoáru a zařazováním do programu lehce stravitelných blbostí, na které by přišlo víc lidí (třeba komedií o prošustrovávání peněz na radnici Prahy 1), za to by měl magistrát zmíněným scénám poděkovat a ne se snažit v nich vyměnit vedení.

Jo, a pak je tu ještě jedna důležitá věc: obě divadla město dotuje dohromady zhruba 40 miliony ročně. V rozpočtu je to naprosto směšná částka. Autor těchto řádků má rád srovnávání s 36 miliardovým tunelem Blanka, 40 milionů korun na něm bude stát úprava podjezdu pod železniční tratí v Holešovicích na podchod. Přesto město jasně říká, že zatímco u tunelu jsou mu nějaké miliony a miliardy sem miliony a miliardy tam dost ukradené, u divadla zastupitele zvedne ze židle, když nemá všechna představení vyprodaná. Jaký dává program, je úředníkům úplně jedno. Podstatné pro ně je, aby jim za to diváci nasolili prachy.

Ona ta včerejší zpráva vlastně fakt vůbec není vtipná. Autor těchto řádků se tedy omlouvá, že jí mohl některým čtenářům zošklivit dnešní den.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].