Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Langův úspěch a Chalupáři

Sochař Dominig Lang má za sebou záviděníhodný týden. V sobotním vydání deníku The New York Times nejdřív vyšla recenze kritičky Roberty Smithové (tahle dáma do prestižních newyorských novin píše o umění už pětadvacátým rokem) na letošní benátské bienále, v níž Langovi patřil hned třetí řádek. „V českém pavilonu málo známý, sotva třicetiletý umělec jménem Dominik Lang sestavil působivou instalaci připomínající stroj času z velké části složenou z poválečných figurativních soch svého otce, Jiřího Langa (1927–1996), který přestal umělecky tvořit léta předtím, než se jeho syn narodil,“ napsala Smithová s tím, že tahle instalace je výstižnou připomnínkou faktu, že většinu uměleckých děl produkovaných v jakékoli době nečeká nic jiného než přehlížení, které ovšem zároveň může kdykoli skončit.

Vybrat si pro recenzi z desítek pavilonů zrovna ten český, to svědčí o tom, že po našich hodně rozpačitých účastech v Benátkách z posledních let Lang konečně přišel s něčím, co oceňují i uměním tak ošlehaní matadoři, jakým je Roberta Smithová.

A aby té chvály pro Langa nebylo málo, ve středu byl spolu s dalšími čtyřmi výtvarníky nominován na letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého. V podobě Filipa Cenka,Pavla Sterece,Marka Thera Jiřího Thýna má sice slušnou konkurenci (zvlášť v posledně jmenovaném). Nicméně kdyby se dalo na umění sázet, jistě by byl letos hlavním favoritem klání.

Autor těchto řádků při této příležitosti rád sděluje, že letos se Chalupeckého cena dočkává i podpory ze strany Respektu. O svém laureátovi ceny budou moci hlasovat i naši čtenáři, a to buď na našich webových stránkách nebo přímo v galerii DOX, kde na podzim začne výstavní finále. Pro hlasující je ve hře předplatné Respektu, vítězný výtvarník se pak dočká grafického listu Pavla Brázdy s výjevem astronauta, který od počátku provází vydávání našeho týdeníku.

Nejen Dominik Lang dokazuje, že aktuální výtvarné umění je svěže živá disciplína, ve které se neustále dějí hodně pozoruhodné věci a kterých – jak článek v NYT dokazuje – si čím dál víc všímají i za našimi hranicemi. Stojí tedy za to tohle dění sledovat. V souvislosti s Chalupeckého cenou se o to pokusí i Respekt, více brzy v tištěném i internetovém vydání.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].