Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Jednou. A nikdy víckrát

Brit Gold vydává desku, která zní pokaždé jinak

Každý poslech znamená variaci (Gwilym Gold) • Autor: Archiv
Každý poslech znamená variaci (Gwilym Gold) • Autor: Archiv

Nikdy nebude znít stejně. Každý poslech bude znamenat variaci. Posun. Britský hudebník Gwilym Gold vypustí 10. září na trh debutové album Tender Metal, které bude mutovat s každým poslechem. Posluchač, který si ho koupí, nikdy neuslyší dvakrát tu samou hudbu. „Měl jsem pocit, že to nahrávku přiblíží zážitku podobnému živému hraní,“ vysvětlil to Gold v rozhovoru pro BBC.

Sedm skladeb na chystané desce je v zásadě náladový elektro-pop a změny, jež během přehrávání nastanou, nebudou nikterak radikální. Písně se nepromění z ničeho nic v country či v metal; doznají úprav v podobě pozměněných rytmických vzorců či syntezátorových motivů. Takový poslech bude proto možný pouze v rámci aplikace Bronze, která je vytvořená pouze pro přístroje od Applu - a je tedy dost nepravděpodobné, že album kdy vyjde jako CD nebo prostý download.

Bronze je systém, který Gold vyvinul společně s hudbením producentem Lexxxem a vědci z londýnské univerzity Goldsmiths, a v zásadě jde o další z možností jak novým produktem zaujmout publikum, které si už nechce kupovat klasická alba.

I když celý projekt působí jako geniální hračka digitálního věku  - připoutá vás k poslechu, protože budete chtít slyšet jednotlivé skladby znovu a znovu - skrývá v sobě i prvek krutosti. Jaká podoba je vlastně ta, kterou zamýšlel autor?

A to ještě není tak palčivý problém, zvlášť pokud Gold tvrdí, že žádné „originální autorizované“ aranžmá neexistuje. Ale zkuste si oblíbit skladby, které nemají pevný tvar. Je to jako zvukový kaleidoskop, v němž se střípky neposkládají do stejné konstelace. Pustíte si píseň znovu a už to není ono; před chvílí se vám líbila o něco víc.

Není to frustrující? Možná, ale na aplikaci Bronze je stejně úžasný aspekt očekávání a spoluprožívání. A ještě jedna zajímavost: možná Tender Metal možná bude první album, na které nepůjde napsat recenze. Není tu o co se podělit. Žádné uši ho nikdy neuslyší stejně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].