0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dělníci kultury13. 5. 20102 minuty

Gladiátor ze Sherwoodu

Tak se začalo přezdívat novému snímku Ridleyho Scotta, poté co se v ulicích objevily citilighty zabírající Russela Crowea v podobné póze, jako když před deseti lety bojoval pod vedením stejného režiséra v římských amfiteátrech. Ale ironie je namístě. Tenhle nový pohled na slavnou zbojnickou legendu je dost velkým fiaskem. Z několika úhlů pohledu ale fiaskem docela zajímavým.

Ukazuje nám Ridleyho Scotta jako režiséra poněkud schizofrenního. Tvůrce, který vstoupil do filmové historie už v počátku své kariéry takovými skvělými filmy jako Soupeři,Vetřelec nebo Blade Runner, točí v poslední době hlavně velkorozpočtové spektákly, které – aby na sebe vydělaly – musejí do kin přilákat co nejvíce diváků. Scott se proto nebojí používat dost laciné výrazové prostředky a ještě přitom vykrádat své kolegy. Robin Hood si bezostyšně vypůjčuje ze Zachraňte vojína Ryana nebo třeba ze Statečného srdce. V některých momentech má film přesto našlápnuto na to být čirou popcornovou zábavou.

Reklama

Entertainer se ale ve Scottovi pere s režisérem, který chce být ve společnosti respektovaných autorských tvůrců. Přesvědčivě vykresluje reálie středověku od kostýmů přes mluvu, která si libovala v metaforických, květnatých vyjádřeních. Připomíná snaživého studenta ohromujícího encyklopedickými znalostmi, který se ovšem nevyhne i těm nejtriviálnějším chybám (úvodní titulky zasazují děj do třináctého století, přitom smrt Richarda Lví srdce, zachycenou i ve filmu, datují historické anály do sklonku století dvanáctého).

Kýčař ve Scottovi bojuje se sucharským akademikem, který kvůli historické akurátnosti raději obětuje tempo vyprávění a napínavost příběhu, následkem čehož vládne v mysli divákově nejdříve zmatení a poté rezignovaná nuda. Čas v kině se dá zabít alespoň přemýšlením o tom, co má tenhle nevyrovnaný historický film společného se známou zbojnickou legendou. Nebýt známých lokací a povědomých jmen hrdinů totiž prakticky nic. Jeden z uživatelů ČSFD výstižně navrhl, že film by se měl jmenovat spíše nějak jako „Záhadný muž, který sjednotil anglickou šlechtu“. Já přidávám další alternativní název: „Svalnatý Australan, díky němuž s láskou vzpomínáme na Kevina Costnera“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].