Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

15 let vytříbeného vkusu

Hudební server Pitchfork představil nejlepší alba své éry

Patnáct let existence loni oslavilo nejvlivnější hudební médium současnosti – americký server Pitchfork, který udává globální vkus převážně fanouškům nezávislé scény. Mezi narozeninové aktivity, které si nadělil, patří i obří čtenářský výzkum, jenž nabízí reprezentativní pohled na posluchačské preference v digitálním věku. Jeho výsledky zveřejnil server právě nyní.

Takřka 28 tisíc fanoušků z celého světa – převážně ve věku mezi 16 a 40 lety - hlasovalo v anketě, jež na první dvě místa vynesla kapelu Radiohead (nejprve s premileniálně úzkostným OK Computer a poté s futuristicky radikálním Kid A). Volba je to je jasná i pochopitelná: naše éra nezná větší hvězdy, které by se zároveň pouštěly do podobně sebevražedných dobrodružství. Ať už jde o nové možnosti zvuku či formy distribuce. Do první desítky se kromě nich podívala i další očekávatelná prominentní jména indie scény: Arcade Fire, Animal Collective, Kanye West nebo The Strokes.

Možná zajímavější než samy výsledky je ale pohled na statistiku provázející hlasování. Jak je z ní zřejmo, hudba je stále předvším mužským koníčkem: do výzkumu se zapojilo pouhopouhých 12 procent žen. Pozoruhodné například je i to, že jako silné ročníky pro hudbu se tu jeví léta 2000 a 2007 - právě tehdy vyšlo nejvíce z oceněných desek. Co zarazí ještě víc, je skutečnost, že „hudbu na síti“ považujeme za globální a nesvázanou s místem, ale hned 31 kapel v konečném žebříčku pochází z Brooklynu, jenž se stal bezedným rojištěm ujetých experimentátorů.

Pitchforkovská všelidová dvoustovka představuje nejlepší možný průřez dějinami hudby, která se odpoutala od fyzických nosičů a začala žít ze své minulosti i nepřeberných technologických možností. Všechna ta jména dohromady reprezentují ultramoderní mišmaš, v němž mají stejnou váhu puristické retro i stylová všežravost. A za poslech stojí všechny bez výhrady. Ano, i švédský písničkář Jens Lekman, který skončil poslední.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].