Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Zločin proti hezkosti

Propagace plyšáků? To rozhodně. Kombinování fialové se zelenou? Samozřejmě taky. Nadužívání Mickey Mousů? Ano, tyhle všechny zločiny proti dobrému vkusu má na svědomí Jeremy Scott. Ale otroctví? To by tenhle excentrický módní návrhář snad přece jenom nechtěl. Přesto jeho boty pro Adidas, doplněné veselými plastovými okovy kolem kotníků, které se měly touhle dobou objevit v obchodech, se v nich neobjeví. Senzitivní zákazníci v těchto teniskách uviděli symbol otrokářství, a  tak je firma nebude prodávat.

Jeremy Scott je americký módní návrhář. Anebo anti-návrhář, neboť do módního světa vstoupil na konci devadesátých let, v éře anti-fashion, kdy krása a půvab byly vůbec největším módním hříchem. Počet rukávů se přestal rovnat počtu rukou a  nejoblíbenější materiál byly použité igelitky. Takhle k módě přistupoval i Jeremy Scott.

Jeho první samostatná přehlídka v roce 1997 byla inspirovaná automobilovými haváriemi a místo bot měli modelové k nohám přidělané pouze podpatky; při předvádění jedné z dalších kolekcí měli zase podpatky různě vysoké. Nestejné podpatky – to prý bylo tajemství sexy chůze Marilyn Monroe, v pohledu na klátící se modelky Jeremyho Scotta ale nic sexy nebylo – a to bylo právě to.

Bylo něco přitažlivého na té nepřitažlivosti – a brzy dostal Jeremy Scott zakázky od velkých firem. Pro Swatch navrhl hodinky s křidélky nebo s tygřími vzory, pro Adidas zase boty s křidélky, s tygřími vzory a s Mickey Mousy. Pak také tenisky v podobě malých goril a mnohé další. A pak přišly boty s okovy.

Návrhář tvrdí, že tím nic špatného nemyslel: „Má práce byla vždycky inspirovaná komiksy, hračkami a  dětstvím,“ okomentoval to pro The Huffington Post. V našich končinách dávno nikdo v okovech neúpěl, takže to chápeme. A je nám tohoto modelu trochu líto. Ale nezoufáme – Jeremy Scott jistě brzy nabídne nějaký další zločin proti půvabu a hezkosti.

69 dowereallyneedthat com R35 2012 • Autor: Respekt
69 dowereallyneedthat com R35 2012 • Autor: Respekt

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].