0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost6. 5. 20113 minuty

Zdravý, pokud neotráví

Stalo se v Burgenlandsku, rakouské spolkové zemi nedaleko té naší. Bez voněl bez hranic, u nich jako u nás. A stejně tak i bärlauch čili medvědí česnek zaváněl, až hájek čpěl. Do toho se ovšem mísila zlověstná vůně konvalinek, kterým Rakušané říkají májové zvonky. Jako by zvonily naposledy.

"Podívejte, medvědí česnek,“ pravila ošetřovatelka a nesla na stůl omeletu s čerstvými listy. "Takovou jste za posledních jednadevadesát let neměl v ústech, Herr dejme tomu Klestil. Sama jsem vám do ní česnek nasbírala a jemně nasekala,“ zvolala vesele. Herr dejme tomu Klestil byl viditelně potěšen, protože věděl, co ví každý Rakušan. Že totiž česnek medvědí (Allium ursinum) zpomaluje stárnutí cév, působí antiskleroticky a pročišťuje organismus a je to vůbec oblíbená stará léčivka. Povšiml si také, že v Rakousku a v Německu se dostala znovu do módy. Byl to dobře informovaný stařík, a tak věděl, že se nosí již také v Česku.

Reklama

Jak se u lidí probudil zájem o zdravou a poctivou stravu, vyrážejí do lesů, lesoparků a parků a trhají. Hlavně ve vlhkém polostínu a na humózních půdách se medvědímu česneku daří, vytváří tu celé lány. Sběrači pak jeho listy, případně i květy používají do pomazánek, salátů, k masům. Dělá se z něj také pesto jako z bazalky. Nejen v domácí kuchyni, i v gurmetských restaurantech ho přimíchávají do špenátů nebo do rizot, jež jsou právě také velmi módní. "Cool,“ zajásal tedy stařec a začal rozmělňovat bezzubými dásněmi.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Medvědí česnek má charakteristické elipticky kopinaté listy. Problém ale je, že charakteristické elipticky kopinaté listy má také ještě konvalinka a ocún jesenní, které rostou na stejných stanovištích, jsou však dost podstatně jedovaté. Je proto třeba sbírat opatrně. Herr dejme tomu Klestil chtěl tuto poznámku dát k lepšímu, udělalo se mu však špatně. "Eckelhaft,“ vypravil ze sebe. Tou dobou bylo však už i ošetřovatelce značně šoufl. Stařec si vzpomněl na jeden článek z jeho oblíbeného časopisu pro seniory. Nesl titulek: "Medvědí česnek je zdravý. Pokud neotráví.“ Tahle slova bych chtěl zanechat lidstvu, pomyslel si ještě. Ucítil vůni konvalinek a zdálky jakoby zvonělo tisíce malých májových zvonků. Než se dostavil lékař, byl Herr dejme tomu Klestil mrtev. Volně podle skutečné události popsané v bulvárním deníku Heute.

Teď už česnek i májové zvonky kvetou takže záměny se není třeba zase tak obávat. Proto s klidným svědomím doporučujeme, například podle návodu gourmeta anebo známého českého gourmeta pana Cuketky 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].