Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

Šťavnatá betula

Foto: Khamidulin • Autor: Khamidulin
Foto: Khamidulin • Autor: Khamidulin

„Já radílas v děrevně. Na jaře my pašlí v les, gdě rastli berjózy. Předem ovšem děvočky domá ukrádli nebozez. Vesele dováděly kolem břízek, ohrožovaly nebozezem sebe i ostatní, až se na to málčiky nemohli dívat a nebozez jim vzali a stromy navrtali sami. Ze stromů vytékala šťáva, kterou jsme jímali do petbutýlek,“ toto je úryvek z etnografické studie Březová šťáva a její kulturní a dietetický význam pro východní Slovanstvo. Například na Ukrajině je tento význam značný, míza z břízy se masově dobývá, konzumuje i průmyslově zpracovává, udává studie. Poslední dobou se rovněž exportuje, protože se nosí, zvláště ve vyparáděných bioobchodech v lepších čtvrtích daleko na západ od východního Slovanstva, kde se prodává třistakrát dráž než v děrevni, jako by to byl zázrak.

A přitom to je jen jarní vláha, která spadla na březový háj. Pak prošla kořenovým a cévním systémem stromu bříza bělokorá (Betula pendula) a nasála jeho minerály, vitaminy a další látky. Následkem toho prý protáhne játra a ledviny lépe než půl litru vodky. Rozjasní pleť, rozproudí lymfu, propláchne člověka jako tu mladou břízku. Dále se doporučuje omývat si s březovou šťávou vlasy, což jim dodá lesku, který
neodolatelně vábí děvočky k málčikům a naopak.

A tak se touto dobou od Kyjeva po Užhorod vrtají do bříz díry o průměru tak asi centimetr a z nich se chytá šťáva, za den jí nateče prý litr i dva. Někdo ji vypije, protože je dobrá, nasládlá a nakyslá, někdo z ní udělá víno, někdo sirup, jako se dělá v Kanadě z javoru. Březová šťáva se dá získat kromě hájku ještě také v každé ukrajinské večerce ve verzi tetrapak nebo láhev a čas od času také v obchodech v Česku.

„Jednoho dne vlítli mezi naše berjózky Germáni. Přivezli si vrtáky Bosch a polepili všechny břízy nálepkou Bio a zakázali málčikům na ně čurat. Málčiky to tím pádem přestalo bavit a odjéchali v Germánii, i když většinou dojeli nejdál do Plzně. A my děvočky si nadarmo mácháme vlasy ve březové vodě,“ uzavírá studie Březová štáva a její kulturní a tak dále, kterou bohužel zatím nikdo nenapsal. Ta šťáva je ale dobrá i tak.

Poučné linky: Germáni dobývají šťávu,Kanaďani taky

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].