
Knír je problém. Je tedy pravda, že člověk s knírem připomíná psa, a lidé jsou k němu proto hodnější, a také, že ho někdy nosí Brad Pitt. Tím je však výčet výhod v podstatě vyčerpán. Jinak je cizorodý útvar, který zabírá i dvě pětiny obličeje, málo užitečný a také funkci ozdoby plní spíše výjimečně. To, co platí vždycky, ovšem neplatí v kníropadu.
Kníropad se řekne anglicky movember, což je spojení slov „november“ a „moustache“. Tisíce mužů na celém světě zahajují tento měsíc s hladce oholeným prostorem nad horním rtem, aby ho na konci měli dle svých možností zježený. V době uzávěrky tohoto sloupku pěstovalo jen v Česku již 823 mužů 823 knírů, další desítky jich rostly v Austrálii, Dánsku, Německu, Španělsku, Finsku i jinde.


Výsledky jejich úsilí je možné sledovat na Facebooku nebo na YouTube. Video s názvem Movember a mottem „vypěstováno na vlastním obličeji, česáno vlastníma rukama“ je pak zvláště podmanivou kníropadovou agitací. Vystupují tu kníry robustních truhlářů, otužilých rybářů a něžných chovatelů prasátek a kupodivu své nositele ani příliš nehyzdí. Chvílemi se dokonce zdá, že snad i naopak – možná proto, že jsou tak precizně pěstěné a načesané, anebo proto, že je movember.
A že je movember, mnoho lidí ta podívaná dojme či okouzlí nebo povznese. A rozhodnou se kníry sponzorovat. Jelikož ovšem pěstování kníru není příliš nákladné, sponzorské peníze se dávají na účely spojené s výzkumem a osvětou ohledně mužského zdraví. Nejúspěšnější čeští kníráči získali už v prvním kníropadovém týdnu přes tisíc korun, celkově na světě se takhle vybralo za týden v přepočtu dvě stě milionů, peníze se použijí na různé účely, u nás na osvětu ohledně rakoviny prostaty a varlat.
Hlavní poslání kníropadu je tím pádem naplněno: lidstvo si uvědomí, že existují i vážnější problémy, než je knír.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].