Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

Milý strýčku z Indie

Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz
Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz

Třicátého června 2011. Dear uncle. My name is indický chlapec. U nás v Indii jíme banány a kokosy. Posílám vřelé pozdravy od svého bratříčka, sestřičky a rodičů, kteří vám vyjadřují co nejsrdečnější vděk za vaši podporu. Až dorostu, chtěl bych být softwarovým inženýrem a navštívit vaši zemi.

Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz
Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz

Na konci školního roku dostávají děti v českých školách závěrečné známky a také takovéhle dopisy od vděčných dětí ze třetího světa. Protože podporovat děti v Africe a Indii, to se teď na českých školách nosí, od Jablonce nad Nisou až po Světlou nad Sázavou, tam všude si už adoptovali na dálku. A nejen v českých školách, také na anglických, australských, německých a rakouských. Adoptovaných je na světových základkách už víc než ajpadů a ajpodů dohromady. Jsou ale i lidé, kteří s tímhle způsobem jejich podpory vůbec nesouhlasí.

Je to prý dojemné, ale neefektivní. Spousta peněz z téhle pomoci se utratí právě za posílání podobenek a dopisů a jejich překlady do honosné angličtiny. Kromě toho, děti v afrických školách, které dostávají podporu, se vytahují na děti, jež žádnou podporu nedostávají. A dále, v dětech i jejich rodičích se tak utvrzuje pocit závislosti. Zdá se nám to přehnané. Máme totiž k dispozici jeden dopis, datovaný shodou okolností 30. června 2045. Při příležitosti končícího školního roku si ho dovolujeme zveřejnit pro poučení všem českým školákům.

Dear uncle. My name is bývalý žák základní školy někde v Česku. Jsem velmi polichocen vaší podporou. Velmi si vážím vaší práce softwarového inženýra, za niž inkasujete u vás v Indii nemalé peníze, na rozdíl ode mne, který jsem se v dětství neučil a místo toho jsem se posmíval důchodcům a kouřil nedopalky za trafostanicí a špatné svědomí jsem vykupoval posíláním peněz vám, indickým hochům. Ale teď se mi to vymstilo, takže jsem odkázán na vaši velkorysou pomoc. Můžete mi prosím poslat ještě nějaké starší oblečení? A jeden kokos navíc by nebyl?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].