Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Jarní horečka paní Dity

Milé čtenářky našeho magazínu pro radost a pohodu moderní ženy, jaro je tu. A my bychom vám tento první jarní týden rádi zpříjemnili nějakým tím jarním čtením. Váhali jsme mezi jarním úklidem, jarním outfitem a jarním ječmenem, ale prý jste letos zjara nějak grogy, a tak se spolu trošku pověnujeme jarní únavě. Jarní únava se nosí a bude nosit a vy máte stále dost zvídavých otázek.

Paní Eva se ptá: Existuje jarní únava, anebo si ten můj blbec jako obvykle něco vymyslel? Milá Evo, ano, jarní únava existuje. Detaily byste nepochopila, ale zjednodušeně je to způsobeno tím, že se tělo přizpůsobuje změnám v přírodě. Když bylo chladno a málo světla, zvýšila se tělesná teplota, krevní tlak se snížil a tělo produkovalo více hormonu melatoninu, který způsobuje spánek. Když je však více světla a tepla, tělo se musí přizpůsobit zase na druhou stranu, z toho přechodu ta únava. Produkce melatoninu se utlumí, zato se zvýší produkce serotoninu, tzv. hormonu štěstí. Je proto docela možné, že vás váš partner na chvíli přestane iritovat.

  • Autor: Karel Cudlín
• Autor: Karel Cudlín

Věra se na nás obrátila s tímto dotazem: Co se dá dělat proti jarní únavě? Věrko, jezte ovoce a zeleninu, ovšem nepřežeňte to, ať vám není zle. Pokud je náhodou čím, tak se sluňte. A hlavně, myslete pozitivně, problémy hoďte za hlavu, hýčkejte se, udělejte si radost a kupte si nějakou maličkost, a nemusí to být zrovna platíčko valetolu.

Zajímavý dopis zaslala čtenářka Dita. Má zjara energie naopak nadbytek, poskakuje bezdůvodně snožmo po ulici nebo hlasitě zpívá písně Karla Gotta. Milá Dito, v anglicky mluvících oblastech není znám pojem jarní únava, zato zde existuje termín jarní horečka (spring fever). Označuje právě stavy s bezdůvodnou euforií a řáděním. Zřejmě si za to vysloužíte výsměch okolí, ale nic si z toho nedělejte. Jak žít s pocitem, že jste vyšinutý blázen, o tom si v našem pohodovém magazínu povíme zase příště. Krásné jarní dni Evičce, Věrce, Ditě i ostatním moderním čtenářkám.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].