0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost7. 10. 20112 minuty

Flatforma svobody

Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno. Osobní svoboda je zaručena. Jsme této ušlechtilé Listině základních práv a svobod nesmírně vděční. Jsme však zároveň znepokojeni, že se v ní nepamatuje na některé podstatné věci. Proč nikde nepadne ani slovo o botách? Na módní platformě jde přitom o svobodu, o důstojnost i o život. Zvláště, je-li to flatforma.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Reklama

Platforma vznikne, jak známo, tak, že se podrážka boty nepřiměřeně zvětší a nabobtná, až je větší než bota samotná. Člověk se tím vyzvedne nad terén a destabilizuje, což není zrovna bezpečné. Například v roce 1993 škobrtla supermodelka Naomi Campbell na platformě bot od návrhářky Vivienne Westwood a letěla tak, že z toho mohla mít smrt. A to i přesto, že právo na život je v listině zaručeno hned v prvním odstavci. A právo na důstojnost v pátém. A přesto se teď o slovo hlásí flatforma. Toto slovo je složeno ze slov „platforma“ a „flat“ jako „placatý“ a označuje zvláště diskutabilní typ podrážky, plochý špalík z masivní pryže, jejž má obuv místo standardní podešve. Je však důstojné, když člověk celý den stojí na tvárnici? Někteří si myslí, že ano. Jiní se domnívají, že se na tvárnici budou pěkně vyjímat, a ještě další je v tom podporují a tvrdí jim, že dneska vypadají báječně. Celebrity a modelky se pak na flatformách promenádují na molech a červených kobercích a ostatní si to zkoušejí na běhounu v předsíni. Jelikož situaci zatím nikdo neřeší, můžeme očekávat, že brzy bude flatforem plná ČR, a bude tudíž třeba ve zrychleném řízení trochu změnit ústavní zákony.

Do Listiny základních práv a svobod ať se doplní: Každý má právo nosit boty, které uzná za vhodné, a to i v případě, že ostatním na nich nic vhodného nepřijde. Každý v nich může svobodně chodit městem, i když z dálky vypadají jako protetická pomůcka. A každý má právo, v případě, že by mu působila psychické či fyzické utrpení, flatformu kdykoli opustit a ponechat u nejbližší popelnice.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].