Reklama
 

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny

Jaroslav Spurný

redaktor

„Spousta mých zdrojů a kontaktů prostě sděluje informace, protože jsou idealisté a věří ve spravedlnost. A když je něco špatně, mají chuť to napravit a když to nejde normální cestou, obrátí se na novináře.“

Jeden ze zakladatelů týdeníku Respekt. Počátkem osmdesátých let podepsal Chartu 77, spolupracoval na vydávání samizdatového tisku (Revolver revue, Lidové noviny, atd). V listopadu 1989 spoluzakladatel prvního nezávislého periodika v Česku – Informačního servisu, který se březnu 1990 transfomoval v Respekt.

Od počátku se věnuje investigativní žurnalistice. Začalo to dění kolem bývalé StB a vzniku nových tajných služeb a speciálních policejních jednotek, pokračovalo odhalováním bankovních tunelů, defraudací veřejného majetku. Přelom tisíciletí přinesl nové výzvy… odhalování podivných zadání veřejných zakázek, porcování státních podniků, mocenské pokusy ovládnout justici. Což trvá dodnes. Tu a tam – podle okolností se přidává Rusko jako bezpečnostní riziko pro tuto zemi.

Pro Respekt napsal za dvacet pět let kolem patnácti set článků. Je poměrně častým hostem ve veřejných médiích – on sám je pyšný na tři rozhovory (Nad věcí s Martinem Veselovským, rok 2002, Hydepark o korupci na jaře 2012 a Krásný ztráty v tomtéž roce).

Za svou práci dostal novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského, Ferdinanda Peroutky nebo spolu s kolegou Ondřejem Kundrou Cenu za nejlepší investigativní článek roku 2011.

Erik Tabery o Jaroslavu Spurném v roce 2012:

„Máme velkou radost, že Cenu Ferdinanda Peroutky získal minulý týden kolega Jaroslav Spurný. Je dnes nejdéle sloužícím redaktorem Respektu, protože v něm pracuje nejen od jeho založení, ale působil dokonce i v samizdatových časopisech, které Respektu předcházely. Tedy ve Sportu a Revolver Revue.

Jaroslav Spurný je bezesporu nejdéle působícím investigativním novinářem v Česku a svým způsobem pátrací novinařinu v této zemi definoval. Za celých těch dvaadvacet let zůstal v terénu a nevyměnil svou pozici redaktora za nějaký post v kanceláři, což je svým způsobem obdivuhodné.“

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte