0:00
0:00
Audit Jana Macháčka20. 2. 20144 minuty

Západ má ve vztahu k Ukrajině na rukou krev

Dokud si EU a USA nevyjasní svoje strategické cíle, bude jejich politika vůči Janukovyčovi pouze ad hoc a pouze reaktivní

Boje znovu pokračují
Autor: Globe Media /  Reuters

Kromě toho, že všichni odsuzují násilí, to podle článku Gideona Rachmana ve Financial Times zatím nevypadá, že by si EU a USA vyjasnily svoje strategické cíle na Ukrajině. A dokud tyto strategické cíle nebudou jasné, bude politika Západu vůči Ukrajině pořád pouze ad hoc a pouze reaktivní.

Podle autora se zdá, že západní lídři mají několik různých cílů a ty jsou často v rozporu. Je potřeba se rozhodnout, které z nich jsou důležité a které jsou dosažitelné. Tyto cíle jsou:

↓ INZERCE

  1. Odsouzení násilí. EU chce demonstrovat, že události v Kyjevě jsou neakceptovatelné.
  2. Konec násilí.
  3. Nalezení průchodného politického řešení.
  4. Podpořit možnost členství Ukrajiny v EU.
  5. Zachovat si dobré pracovní vztahy s Ruskem.
  6. Zastavit ruské snahy torpédovat demokracii na Ukrajině a vytvořit Ruskem dominovanou Euroasijskou unii.

Body 5 a 6 jsou přitom v jasném rozporu. Vztahy s Ruskem se vyhrotí, ale EU i USA to budou chtít limitovat. Body 1 a 2 jsou také v rozporu. Bude-li Janukovyč zavržen, protože použil násilí, nebude paradoxně mít motivaci násilí ukončit, protože už bude zavržen a nebude mít co ztratit.

A k bodu 3: Západ má tendenci považovat za průchodné řešení čerstvé volby. jenže co když budou mít stejně neprůchodný výsledek?

Leonid Bershidsky píše na serveru Bloomberg, že Západ má ve vztahu k Ukrajině na rukou krev.  První zásadní chyba se stala před 21. listopadem, kdy prezident Janukovyč odmítl asociační dohodu s EU a podlehl návrhům Ruska na finanční pomoc a vstup do Euroasijské unie.

Jenže to, co EU Ukrajině nabízela, nebylo vůbec atraktivní. Byrokrati z EU dali Ukrajině najevo, že si Evropská unie nehodlá kupovat její přízeň. Než se EU vzpamatovala a nabídla lepší balíček (27 miliard dolarů dohromady s MMF), bylo už pozdě. Studenti byli v ulicích a Janukovyč akceptoval ruskou pomoc.

Další možnost byla promarněna v prosinci poté, co ukrajinská vláda poprvé brutálně napadla demonstranty. Západ měl jasně požadovat odchod vlády a trest pro zodpovědné úředníky. 

Slavná nahrávka „fuck the EU“ Janukovyčovi naznačila, jak hluboce je Západ rozdělen a oslaben. Majetky ukrajinských politiků a jejich příbuzných na Západě už mohly být dávno zabaveny. Rakouský časopis Format dávno publikoval tabulku majetků jen v Rakousku.

Editorial Bloombergu naznačuje, že kromě svobodných voleb bude muset Ukrajina potřebovat přijmout uznávaného mezinárodního prostředníka a Ukrajinci všech barev musejí souhlasit s návratem k dialogu.

Editorial se také hlásí k zabavení finančních a jiných aktiv Janukovyčova klanu, k zákazu cestování, k vyšetřování kvůli praní špinavých peněz (poznámka autora Auditu: Jak to, že se praní špinavých peněz nevyšetřuje dávno, pokud se o něm vědělo?).

Editorial upozorňuje i na prohlášení baronky Ashtonové, které po brutálním policejním útoku na demonstranty nezmínilo žádné sankce, žádný postih. Mimochodem: Jaký bude postih pro baronku Ashtonovou za tuto fatální chybu?

Autor knihy Bloodlands Timothy Snyder píše ve Financial Times, že „Euroasijská unie“ prezidenta Putina může sestávat pouze z diktatur, protože každá svobodná společnost by byla Putinovi vyzyvatelem. A tato unie musí obsahovat Ukrajinu, jinak ji bude Putin chápat jako nezdar.

Ruská zahraniční politika je nesmírně dynamická, ale nikam nevede. Těžko si představit, že se Ukrajina mírumilovně podřídí ruskému geopolitickému snu. Euroasijská unie bude brzy zapomenuta jako jiné předchozí Putinovy sny.

Evropská zahraniční politika je nesmírně pomalá, ale někam vede. Ke členství v organizaci, která podporuje to, co žádají ukrajinští demonstranti: normalitu. Sice to asi v případě Ukrajiny potrvá desítky let, ale asociační dohoda může tento proces zahájit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].