0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka21. 11. 20143 minuty

Všichni Američané využívají ilegály a nepřipadá jim to divné

Americký prezident využije svých pravomocí a umožní čtyřem milionům nelegálních migrantů, aby „vyšli ze stínu“

2012: Demonstrace přistěhovalců před Bílým domem • Autor: Profimedia.cz

Americký prezident oznámil, že využije svých exekutivních pravomocí a umožní čtyřem milionům nelegálních migrantů, kteří jsou v zemi více než pět let, aby „vyšli ze stínu“, přestali se bát a přihlásili se do vládního programu a na úřadech.

Ti, kteří nemají kriminální minulost, už nebudou čelit hrozbě deportace; u ostatních bude naopak deportace urychlena, například také u „sezonních“ zemědělských dělníků. Dalšího milionu lidí se to bude týkat jako legalizace těch, kteří přišli do USA jako malé děti apod. Na sociální dávky nebo účast v novém systému státního zdravotního pojištění však nárok nevznikne, ani na občanství či možnost volit apod.

Reklama

Jde po desetiletích o doslovnou revoluci amerického „systému migrace“ - pokud lze ovšem o nějakém systému vůbec mluvit, protože americká realita v tomto směru stála na obrovské přetvářce a masivním ignorování něčeho, co se mezitím stalo pilířem v sektoru služeb i drobných řemesel.

V každém americkém městě od New Yorku po Chicago bydlí ilegálové ve sklepech pod každým obchodem a restaurací. Myjí bílé nádobí, drhnou černé nádobí, vaří, rozvážejí pizzu, prodávají, uklízejí, obsluhují, hlídají děti, dřou na stavbách, řídí taxíky apod. Všichni tito lidé se bojí, jsou a nejsou zároveň. Všichni američtí občané toho systému od rána do večera využívají a nepřipadá jim to divné.

V tomto ohledu byla Amerika až dosud jedním velkým Absurdistánem. Kdyby všichni tito lidé byli přes noc deportováni (to samozřejmě není technicky možné), celá americká ekonomika se sesype a zhroutí stejně rychle – i když úplně jinak – jako po 14. září 2008 kvůli krachu bank. Někteří ilegálové dokonce platí daně a mají firmy, ale nemohou ze země odjet, protože už by se nemohli vrátit zpátky.

Co se Obamovi vyčítá? Podle republikánů se zachoval jako monarcha. A proč by ne, když to americký politický systém prezidentovi umožňuje?

Prý chce získat hispánské hlasy. A proč ne? To přece mohou republikáni taky! Prezident George W. Bush kdysi sliboval totéž, ovšem místo „amnestie“ se postavil plot na mexické hranici.

Prý se legalizuje kriminální jednání. Ale dát si ráno omeletu usmaženou ilegálem, koupit si po cestě do práce kafe, koblihu a noviny od ilegála, nechat si k obědu upéct a dovézt pizzu ilegálem a večer jet do kina či baru taxíkem s dalším ilegálem – to má být normální?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].