Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Voodoo economics

Joseph Stiglitz pojmenoval situaci s pomocí španělským bankám docela trefně: „…Systém je nastaven tak, že španělská vláda zachraňuje španělské banky a španělské banky zachraňují španělskou vládu. Tomu se říká voodoo economics.“

Stiglitz naráží na to, že Španělsko si vezme půjčku na pomoc bankám ve výši 100 miliard eur a o těchto 100 miliard eur, tedy o deset procent, se zvýší jeho zadlužení vůči HDP, tedy na 80 procent vůči HDP. Protože španělský dluh si od roku 2011 kupují především španělské banky, lze čekat, že španělská vláda požádá o pomoc ty samé španělské banky, kterým nyní pomáhá. Místo toho má Evropa urychlit práce na vzniku bankovní unie. Bez systémového evropského řešení se propad ekonomik nezastaví. Zatím prý Evropa používá na hašení požáru místo vody kerosin.

Podle Huga Dixona a jeho sloupku pro Reuters je představa, že vznikne bankovní unie za chvíli či přes noc, úplně naivní. Některé evropské banky jsou natolik shnilé, že je skutečně naivní žádat daňové poplatníky z jiné země, aby je zachraňovali. Bankovní unie je proces, který má postupovat v určitých stadiích.

Dále však Dixon tvrdí cosi podobného jako Stiglitz: mnohé vlády a věřitelé se chytili do podivné smyčky. Slabé banky ve Španělsku, Irsku či na Kypru dokážou položit vlády, pokud potřebují záchranu. A stejně tak slabé vlády dokážou položit banky, pokud jsou tyto vycpány vládními dluhopisy.

Dixon se správně vrací k evropským zátěžovým testům bank. Ještě v roce 2010 si celoevropské zátěžové testy pro banky jaksi nevšimly, že by bylo něco špatně s Anglo Irish Bank. O rok později zátěžový test jaksi nezaregistroval, že je něco špatně se španělskými bankami, protože odhadl jejich kapitálové potřeby na 1,6 miliardy eur. Loni v říjnu už to bylo 26 miliard eur, ale jaksi se netestovaly půjčky na nákup pozemků. Až nyní se objevuje realistické číslo 100 miliard eur.

Wolfgang Münchau v téže souvislosti poukazuje na podobnou tragikomickou smyčku, v níž se nachází evropská politika. Německa spolková banka říká, že nebude žádná bankovní unie bez fiskální unie. Angela Merkelová říká, že nebude fiskální unie bez politické unie. A François Hollande tvrdí, že nebude politická unie bez bankovní unie. To je haiku!

Merkelová je věrná svému kurzu a chce řešit dlouhodobé cíle. Jenže řešit dlouhodobé cíle bez krátkodobých není úplně logické. Než se vyřeší dlouhodobé cíle, tak nebudou Španělsko a Itálie schopny v eurozóně zůstat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].