Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Voliči se chovají správně

Sloupek ekonoma Simona Johnsona na serveru Bloomberg přináší skutečně depresivní čtení.

Podle autora dnes evropští lídři sklízejí úrodu za pět let politického popírání toho, co je podstatou krize eurozóny. Nyní se budou politici soustředit především na to, aby zametli stopy, očistili se a sváděli vinu jeden na druhého. Inflace by mohla znamenat cestu ven z krize, jenže pro Němce bude nepřijatelná a způsobí rozpad eurozóny.

Slavný ekonom Charles Wyplosz se na serveru VoxEU vyjadřuje k tomu, že voliči v Řecku a Francii odmítli škrtání a šetření. Podle něj mají voliči pravdu a jejich reakce je správná a oprávněná. Voliči neříkají šetření NE, protože se jim šetřit nechce a protože to bolí, ale kvůli tomu, že předepsané šetření prostě nefunguje. Vědecké důkazy pro to, že fiskální konsolidace funguje, ať to stojí, co to stojí, neexistují. Wyplosz navrhuje mobilizaci a transformaci Evropské investiční banky, která by mohla být mnohonásobně aktivnější. Píše též o tom, že Evropská komise by mohla začít vydávat společné dluhopisy.

Robert Peston na serveru BBC uvažuje o tom, jestli eurozóna přežije odchod Řecka, a upozorňuje na to, že lavina se může strhnout i tím, že velké nadnárodní firmy mohou začít obezřetně rušit účty v bankách rizikových zemí.

Hugo Dixon se na serveru Reuters táže, zda skutečně existuje plán B pro řecký odchod z eurozóny, nebo se politici jen profesionálně tváří, že neexistuje, aby nevyvolali paniku. Autor doufá, že plán B existuje. Rozhodně nejde jen o speciální případ a o řecký problém, to se říkalo už před dvěma lety a nakonec vznikl irský a portugalský problém, pak španělský a italský. Podle Dixona spočívá plán proti panice patrně v tom, že ECB poskytne bankám neomezenou likviditu a záchranné valy budou garantovat národní systémy pojištění vkladů.

Data o průmyslové výrobě v eurozóně naznačují přicházející recesi, navzdory výborným německým výsledkům. Proč má tak mizerné výsledky Česká republika, přestože je s německým průmyslem tak provázána? Je to proto, že vláda škrtá příliš, takřka jako by jí hrozila situace Řecka či Portugalska, a prudce škrtá především ve stavebnictví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].