Tohle jsou dvě docela zajímavé tabulky (zdrojem je německá Bundesbanka), které srovnávají úroveň veřejných dluhů v Evropě a ve světě. Mohou být zdrojem mnoha úvah.
Takže jen například. Začněme Evropou. V tabulce kupříkladu vidíme, že v rámci „největší krize od druhé světové války“, která začala v září 2008 a pokračovala v roce 2009, se německý dluh zvýšil o pouhých deset procent HDP a od loňského roku je a bude stabilizován. A to přesto, že německý sociální stát má zabudovány velmi silné tzv. automatické stabilizátory (automatický pokles daňového inkasa a nárůst dávek a podpor v období prudkého poklesu HDP), a také přesto, že Německo uplatňovalo další štědré programy typu šrotovného apod. Takže nejen německý průmysl, ale i německý sociální stát se ukázal být velmi funkční a odolný. Prudký výpad poptávky tlumily i státem podporované programy částečných úvazků, které demotivovaly firmy od zbytečného propouštění. Francie startovala v roce 2008 z podobné úrovně jako Německo, ale krize ji bude stát dvakrát větší navýšení dluhu než Německo.
Španělsko a Irsko byly před krizí v Evropě z hlediska veřejných dluhů doslova vzorné, ale obě země demonstrují, co dokážou natropit prudký pokles cen nemovitostí, daňové inkaso příliš navázané na reality a náklady na sanaci finančního sektoru (v případě Irska především bankovní záruka a vůbec mizerně procyklicky regulovaný bankovní sektor). V případě Itálie zaujme, že se dluh zvýšil relativně málo.
Indie je zřejmě jediná země na světě, jejíž veřejný dluh od vypuknutí krize mírně poklesne. Brazilský dluh rovněž zůstal velmi stabilní.
Především Japonsko a USA (a také Itálie) dokazují, že v eurozóně není primárně dluhová, ale institucionální krize. To však eurozónu nemůže uchlácholit: vzhledem ke stupni vnitřní solidarity a okamžitému potenciálu větší institucionalizace eurozóny je zadlužení příliš velké.
Japonský a italský (nikoli americký) dluh ukazují, že je-li dluh financován z vnitřních zdrojů a vysokou mírou domácích úspor, nemusí tolik znepokojovat. V případě Japonska představuje státní dluh financovaný z úspor obyvatelstva vlastně relativně stabilní důchodový systém svého druhu.
Jistě zaujme dramaticky nízké zadlužení Ruska.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].