Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Podaří se, či nepodaří vládní koalici zvýšit DPH a prosadit církevní restituce? Zatím to v tomto ohledu moc nadějně nevypadá. Pokud se to nepovede, je skutečný výsledek vlády české pravice (s roční epizodou úřednické vlády) opravdu velmi tristní.

Topolánkova i Nečasova vládní koalice dokáže rozhodně s úspěchem polarizovat a poukazovat na to, kdo za úspěch či neúspěch toho či onoho může, potíž je v tom, že to je nám všem málo platné, protože v politice se měří výsledky a ty se zrovna jaksi nedostavují.

Vezměme si radar, kterým odstartovala druhá Topolánkova vláda. Dozvěděli jsme se sice, že za neúspěch radaru mohl zlý a populistický Paroubek, který se tím obnažil – pokud to bylo vůbec ještě třeba –, jenže úspěch se holt měří tím, jestli radar máme či ne, a my nakonec žádný nemáme. Mimochodem také proto, že jsme špatně hodnotili a četli opravdový americký celospolečenský (a nejen republikánský) zájem u nás radar mít.

Pak si vezměme předsednictví EU, které skončilo trapasem či spíše katastrofou. Zase víme, že za ostudný pád vlády mohl Paroubek, Tlustý a patrně Klausovy zákulisní čachry, jenže co naplat – vláda má umět vládnout tak, aby se to nestalo. Jen to se počítá a jen to se má hodnotit.

Církevní restituce. Zase víme, že kampaň sociálních demokratů připomíná 50. léta, zase víme, kdo je zlý, jenže kde je výsledek? Proč vláda nejednala se sociálními demokraty tak, aby tato kampaň vůbec nevznikla? Důchodová reforma? Vláda ji sice ještě nespustila, ale zlá ČSSD ji chce zrušit. Nemají být důchody náhodou předmětem konsenzu? Co jiného má stát na důvěře než systém penzí?

Za možný krach se zvýšením DPH zase budou odpovědní tzv. rebelové či noví přeběhlíci a uprchlíci. Jenže rebely a uprchlíky nemít – to je přece umění politiky!

Přičteme-li výsledky vlády v dalších tématech: evropské fondy, nečitelná euroskeptická politika, nesmyslné česko-britské spojenectví i mizerné ekonomické výsledky ve srovnání se Slovenskem a Polskem apod., je ten účet opravdu mnohem horší, než by chtěl člověk vůbec věřit.

P.S. Právě jsem dopsal analýzu Draghiho opatření na záchranu eurozóny. Vyjde v pondělním tištěném Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].