Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Topolánkova trafika, pohřeb na Wawelu a ekonomie není věda

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Stovky Poláků už protestují proti tomu, že polský prezident Lech Kaczynski bude mít pohřeb v katedrále na krakovském hradě Wawel. Důvodem je, že katedrála je pro Poláky posvátným místem, jsou zde uloženy ostatky polských králů. Gazeta Wyborcza v úvodníku napsala, že jde o „ukvapené rozhodnutí.“

Kritici při vší úctě nepovažují Kaczynského za tak velkého hrdinu, aby si zasloužil královských poct, nehledě na to, že v Polsku mají republiku a pohřbívají tedy prezidenta, nikoli krále.
Tak vida, úvahy o tom, že černobílé rozdělení polského politického spektra (je to vlastně podobné ve většině postkomunistických zemí) bude alespoň na chvíli zahlazeno, že kampaň bude mírnější, se vypařují jako pára nad hrncem. Nešťastný Kaczynski už zase začíná rozdělovat společnost a to je týden státního smutku teprve ve své polovině.

Kolegyně Sabina Slonková odhalila, že uprchlý Tomáš Pitr, řídí z ciziny výrobu a distribuci černého alkoholu. Podle expertů je prý už pomalu každá druhá láhev alkoholu falešná.
Tohle by mne zajímalo spíše ze spotřebitelského hlediska. Jaký druh alkoholu a jaké značky se nejvíce falšují? Kde je pravděpodobné, že mi nalijí padělek či pajcovaný alkohol? Jaké prodejny, tržnice a hospody jsou bezpečnější? Jsou padělky zdraví nebezpečné? Prodává Pitr skrze asijské tržnice nebo lze koupit padělky i v normálních obchodech?

Pro Mirka Topolánka prý hledají jeho bývalí kolegové nějaký post.

Karel Schwarzenberg nedávno řekl, že by to neměla být „trafika“, ale něco kde by se mohl Topolánek „vydovádět“.
Potíž je v tom, že v dosahu státu prostě nic takového neexistuje a hledání je prostě marná věc. I malé dítě ví, že Topolánek je poslední vhodný tip pro diplomacii a stejně tak je vzhledem ke svým podnikatelským úspěchům nepoužitelný pro nějakou zodpovědnou funkci ve státním podniku.
Stát tentokrát prostě nepomůže, v privátním sektoru je ale pro bývalé premiéry vždy místa dost na místech konzultantů, poradců a převlečených i nepřevlečených lobbistů: mohou snadno zpeněžit své kontakty.
Paradoxně nejlepší nápad pro post blízký politice by byl Topolánkův vstup do TOP09. Škoda, že to byl jen aprílový žert kolegů z aktuálně.cz a kandidátky už byly uzavřeny.

Čtenář pracující v Bruselu doplnil nedávno můj lingvistický koutek o tom, jak překládat výraz „ekonomická vláda“ nebo „ekonomické vládnutí“.
Prohlášení březnové Rady k Řecku se skutečně liší podle výkladu: Francie lpí na „gouvernement“, Berlín na „wirtschaftspolitische Steurerung“, Slovensko volí „ekonomické riadenie“, Holandsko překládá napůl - „economische governance“, Česká republika z popudu premiéra tentokrát nepřekládá vůbec…
Podobně se různí i překlad názvu budoucí kvaziinstituce European External Action Service, Německo - Europäischer Auswärtiger Dienst, Česká republika - Evropská služba pro vnější činnost (ne tedy: externí akci, právníci na Úřadě vlády prostě nemají rádi cizí slova). Jelikož je ale Lisabonská smlouva už schválená ve všech jazykových verzích, nejde s tím už prakticky nic dělat…

John Kay, přispěvovatel Financial Times zhodnotil vznik Institutu pro nové ekonomické myšlení (Institute for new economic thinking), který před pár dny za finančního přispění George Sorose vznikl v Oxfordu. Dodejme, že Kay je členem poradního sboru tohoto institutu.

Titulek článku naráží na to, že o ekonomii se říká, že je to pochmurná věda „Ekonomie je možná pochmurná, ale není to věda.“

Zde pár výňatků: centrální idea efektivních trhů spočívala v tom, že ceny reprezentují nejlepší odhad hodnoty aktiv. Tato teorie ovšem zkrachovala po prasknutí bubliny na trhu s americkými nemovitostmi. Podle Kaye neplatí ale už od pádu fondu LTCM v roce 1999 a krachu internetové bubliny či nové ekonomiky.

Ekonomické teorie se ukázaly jako neužitečné ve schopnosti odhadnout blížící se krizi…Není žádná universální ekonomická teorie a nové ekonomické myšlení musí být nutně eklektické. Tento pohled na věc je největším Keynesovým dědictvím.
Tak. Zde bych jen dodal, že za tuto „kecací ekonomii“ by na FSV UK neschválili (podobně jako Tomáši Sedláčkovi) Kayovi doktorskou práci podle hesla (copyright Ondřej Štindl) „vědu si rozvracet nedáme“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].