Centrální banka přestala ve Švýcarsku bránit posilování franku. Ten okamžitě vyletěl vzhůru, což…
Centrální banka přestala ve Švýcarsku bránit posilování franku. Ten okamžitě vyletěl vzhůru, což vyvolalo chaos na finančních trzích po celém světě. • Autor: Globe Media / Reuters

Názory na to, jak má vypadat předvídatelnost a stabilita měnové politiky centrální banky, se pochopitelně liší. Možná taky existují různé komunikační politiky do různého počasí. Někdy se centrálním bankéřům vyplácí být jasní, prediktabilní i stabilní, aby všichni aktéři (podnikatelé, investoři, spotřebitelé) mohli snadno plánovat svoje aktivity. 

Pokud je trh volatilní a plný spekulačních poryvů, může naopak centrální banka zvolit v určitých ohledech politiku tajemnější a hůře předvídatelnou. Může být zkrátka v zájmu stability měny držet spekulanty v nejistotě. To, k čemu se rozhodla švýcarská centrální banka ve čtvrtek, je však léčba totálním šokem. Editorial deníku FT píše, že poryvy měnových kurzů často přitahují nejrůznější adjektiva jako zřícení se, zhroucení nebo pojmenování jako propad, strmý pád či naopak šplhání se nahoru, výskok apod.


Když ale Švýcaři ve čtvrtek rozhodli, že už nebudou držet strop na posilování franku, tamější měna raketově vystřelila směrem vzhůru, a to o 38 procent, než se stabilizovala na úrovni vyšší o 15 procent než ve středu. Je to pohyb kurzu, který nikdo z žijících obchodníků na trhu ani nezažil, ani nepamatuje. Většinou se má za to, že centrální banka snáze vzdá svou deklarovanou politiku obrany měny před oslabením, protože pochopí, že boj s trhem prohrává a nemůže dále krvácet devizové rezervy. Obrana měny před posilováním se zdá být snazší, protože k obraně slouží tiskárna peněz a ta má zdroje zdánlivě neomezené.

Švýcarská centrální banka SNB měla patrně signály, že narůst vlastní bilanční sumy už nechce akceptovat. Vedlo ji k tomu patrně několik důvodů. ECB začne koncem ledna program kvantitativního uvolnění, bude nakupovat státní dluhopisy, a euro proto začne logicky prudce oslabovat. Úprk miliard z Ruska do švýcarského bezpečí je patrně masivnější, než si kdo dovede vůbec představit, a něco podobného může způsobovat prudký pád cen ropy, protože vytváří nejistotu a nejistota zase zvyšuje poptávku po bezpečí.

Kdo jsou oběti raketového výstřelu franku? Poškozena je jistě kredibilita švýcarské centrální banky, protože léčba šokem není zrovna příkladem švýcarské spolehlivosti. Značně utrpí švýcarský průmysl, protože bude ztrácet proti levné německé konkurenci, a rovněž turistický ruch. Leckde, od New Yorku po Nový Zéland, hrozí bankrot brokerských firem, pokud braly část rizik měnových výkyvů na svá bedra.

Pro Česko je zajímavé, že SNB byla pro ČNB inspirací v její politice řízeného oslabování koruny. Exit z takové politiky nemusí být snadný, jakkoli momentálně jsme měli na počátku týdne opačný problém a koruna oslabovala. Pro některé matky našich bank může být výbušná situace v Maďarsku, kde si lidé napůjčovali hypotéky ve švýcarských francích a tamější regulátor tlačí na zahraniční banky, aby dorovnávaly kurzový rozdíl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte