Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Španělský rating a eurostřepy

Agentura Standard & Poor’s snížila Španělsku rating a španělské vládě vadí, že agentura nevzala v úvahu její reformní úsilí. Server Eurointelligence cituje zprávu, že agentura vzala v úvahu španělské reformy, potíž je, že ty z krátkodobého pohledu vůbec nic neřeší. Pomoci mohou pouze radikální opatření na úrovni eurozóny a větší mobilizace „společných“ fiskálních zdrojů, která uleví španělským bankám.

Robin Wellsová v deníku The Guardian píše zhruba totéž, co včera Fareed Zakaria: Realita problémů eurozóny může propůjčit podporu prezidentu Obamovi. Jasně demonstruje, že škrtání a zvyšování daní porazí sebe sama. Fiskálních stimulů je třeba v hluboce depresivní ekonomice. Obama uspěl ve stabilizaci finančního sektoru, zatímco Evropanům se to nepovedlo.

Německý týdeník Der Spiegel upozorňuje, že Německo přichází o spojence. Nejen ve Francii. Teď už padla i nizozemská vláda, která nejvíce kázala Řekům o tom, jak mají správně fiskálně hospodařit.

Dodejme, že Skandinávci – tradičně fiskálně přísní (tedy v tomto ohledu potenciální němečtí spojenci) – v eurozóně vůbec nejsou.

Hugo Dixon na Reuters píše, že by se mohlo zdát, že mimoevropské státy skrze Mezinárodní měnový fond vzkazují: buďme přísní na Evropu. Ale takhle to není. I MMF volá po daleko méně razantním škrtání a šetření. Pokud se Evropan podrobí požadavkům MMF, může to paradoxně znamenat méně, nikoli více rozpočtové přísnosti.

Business Week přináší dvě tabulky, které mají ilustrovat nezdar evropského experimentu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].