Konečně se ministr Karel Schwarzenberg ostře pustil do Petra Nečase kvůli jeho požadavku, aby se v Česku konalo referendum o přijetí eura. Ministr doslova řekl: „Je to nakopnutí Merkelové zezadu v okamžiku, kdy bojuje o záchranu eura. Kdybychom měli přijmout euro příští rok… Ale to nás čeká nejdříve za pět let, když se bude dařit… Já to nechápu, asi se (Petr Nečas) snaží dělat ramena. Nejhorší je, že neví, co udělal. On pouze ví, že to bude mít ohlas v ortodoxním křídle ODS, že tomu zatleskají všichni Zahradilové a národní banka a že z Hradu zazní pochvalné mručení.“ Podle Schwarzenberga takovéto neuvážené kroky vedou ke ztrátě prestiže republiky v zahraničí a bude je muset zahraničním politikům pracně vysvětlovat: „Asi přejmenuji ministerstvo na ministerstvo zahraničí a žehlení.“
A že bude eurozóna jiná? „Všechno se mění. Kdo si před deseti lety myslel, že vše zůstane stát, nemá co pohledávat v politice. Kdo chce být ve spolku, tak to musí chtít v dobrých i špatných časech.“
Dodejme, že takhle ostře, přímo, pevně a přesvědčivě (alespoň podle autora Auditu) se ministr zahraničí premiérovi ještě nepostavil. Je to navíc důležitá věc a dodejme, že tento rozkol mezi ODS a TOP 09 se bude patrně prohlubovat, s tím jak otázky spojené s eurem a budoucností Evropy budou nabývat na důležitosti.
TOP 09 přitom rozhodně není žádná „eurohorlivá“ strana, to dnes koneckonců není asi (především z hlediska společné měny) nikdo. Ministři zahraničí a financí odhadují vstup do eurozóny na roky 2018–2020.
Tady jde o to, jestli zůstaneme v integračním proudu, jestli budeme mít nějaké konstruktivní nápady a ideje, jestli budeme chtít pomáhat řešit problémy Unie, nebo zda budeme chtít ostatním házet klacky pod nohy. Jde také o to, jaké to bude mít geopolitické důsledky.
To souvisí i s tím, o čem se spekuluje v souvislosti se Schwarzenbergovou prezidentskou kandidaturou. Je velmi pravděpodobné, že důležitost pravolevého dělení bude v rámci krize eurozóny a integračních změn a posunů poněkud ustupovat do pozadí a bude převažovat diskuse o naší roli a budoucnosti v Evropě. A zde se TOP 09 bude stále méně shodovat s ODS, kde pořád dominuje ideologický klausovský názor na Evropu.
Proto je dost dobře možné, že TOP 09 (jako strana vůči Evropě neideologická, ale uměřeně realistická) bude nacházet do budoucna rozumnější řeč se sociální demokracií.
Tady nejde o to, že to někdo vymyslel, aby se mohl stát Schwarzenberg prezidentem. Jde o to, že to tak možná bude. Pokud Německo pomůže francouzským bankám nebo něco takového umožní Evropská centrální banka (v jádru je to totéž), bude požadovat tvrdé změny v integračním procesu. A Češi a Poláci (ale třeba také Britové a Švédové) se budou muset rozmyslet, zda chtějí být u toho. Poláci to rozmyšleno mají. U nás lze čekat, že to bude kampaň a výměna názorů velmi ostrá, ba dokonce – jak bývá zvykem – nenávistná, a je klidně možné, že situace se vyhrotí natolik, že současná koalice přestane být schopna vládnout.
…
Jinak k aktuálnímu vývoji. Závažnost situace podtrhuje to, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy nestihl porod syna a vydal se do Frankfurtu zachraňovat euro.
Francie oprášila požadavek, aby dočasný záchranný val získal bankovní licenci a přístup k úvěrům ECB, tedy myšlenku ekonomůDaniela Grose a Thomase Mayera, kterou zde v Auditu propagujeme od jejího vzniku před pár měsíci.
Kromě razantního navýšení záchranného valu (což je myšlenka, kterou Německo odmítá) mnoho jiných hotových scénářů stejně neexistuje.
…
Člověka přece jen zneklidňuje, když na zahraničních zpravodajských serverech vidí inzeráty finančních poradců zaměřené na to, jak vydělat na rozpadu eura a blížící se katastrofě.
Za všechny třeba tento příklad.
…
Zde je videozáznam z diskuse na Foru 2000 o eurozóně a ústavních změnách v EU, kde jsem diskutoval s Vladimírem Dlouhým, Jacquesem Rupnikem a Zdeňkem Kudrnou. Trvá to sice hodinu a půl, leč třeba to bude někoho bavit.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].