Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Řecko - co je okraj propasti

Hugo Dixon na serveru agentury Reuters píše, že Řecko se potřebuje dostat na okraj. Teprve ta zkušenost okraje přiměje lidi k tomu, aby akceptovali tvrdou zeštíhlovací kúru, která zemi otočí. Aby se Řecko dostalo na skutečný okraj, bude třeba vypnout záchranné peněžní toky, a to jak pro vládu, tak pro banky.

Pokud vyhraje opakované volby Nová demokracie Antonise Samarase, nebude mít dostatečnou většinu a bude muset sestavit buď koaliční, nebo menšinovou vládu. Obojí Řecku nepomůže.

Dostane-li se k moci radikální levice, tedy Alexis Tsipras a strana SYRIZA, může to vést k tomu, že se opravdu vypnou penězovody jak pro banky (ze strany Evropské centrální banky), tak ze strany Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu (pro vládu).

Teprve až nebudou výplaty a nebude možné si vybrat peníze v bance, zvolí si ve třetích volbách Řecko silnou vládu národní jednoty, která umožní setrvat v eurozóně.

Tento komentář agentury Bloomberg, který se jmenuje „Hej Němci, také jste byli zachráněni“, upozorňuje, že převládající názor, že Řekové jsou nezodpovědné malé děti a Němci zodpovědní a prudérní dospěláci, se nezakládá na pravdě. Díky špatné a příliš laxní regulaci napůjčovaly německé banky do roku 2009 na periferii Evropy 704 miliard eur. Když ECB přispěchala na pomoc periferním zemím, de facto pomohla zafinancovat exit německých bank. Celková částka, kterou byly zachráněny německé banky, činí podle Banky pro mezinárodní platby (BIS) 466 miliard eur, zatímco Řecko až dosud obdrželo 340 miliard eur.

Abychom v záplavě špatných zpráv nezapomněli také na nějakou dobrou, tak jsou tu už první zprávy o tom, jak oslabení eura pomáhá exportu, například portugalskému (automobily, olivy).

Zaujal mne termín „bank jog“, který ve sloupku pro Financial Times použil Mohamed El-Erian. Chce tím říci, že v Řecku zatím nedochází k runu na banky, ale spíše k jogu na banky, což má znamenat rekreační či odpočinkový běh, tedy proces pozvolný a postupný. Ale i ten „bank jog“ je třeba okamžitě zastavit, aby se z něj nestal plnohodnotný „bank run“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].