Audit Jana Macháčka•4. 3. 2009•5 minut
Radar, Obama a Češi a zakotvení na Západě
[image id="120824790"]Některá česká média se už zpravodajsky i v komentářích jaksi smířila s tím, že nový americký prezident Barack Obama odepsal radar v Brdech. Úplně jasně to sice řečeno nebylo (to se asi v politice a diplomacii neděje), ale přiznejme si, že to přeci jen začíná být docela pravděpodobné.
Některá česká média se už zpravodajsky i v komentářích (například Lidové noviny) jaksi smířila s tím, že nový americký prezident Barack Obama odepsal radar v Brdech. Úplně jasně to sice řečeno nebylo (to se asi v politice a diplomacii neděje), ale přiznejme si, že to přeci jen začíná být docela pravděpodobné.
Na všem špatném lze najít i něco dobrého. Měl jsem například pocit, že si česká společnost celou tu záležitost s radarem velmi zjednodušuje. Díky radaru budeme prý lépe a pevněji zakotveni na Západě. Potíž je v tom, že v české společnosti se zároveň odehrávají protisměrné pohyby, které nás z náruče západní společnosti vytrhávají, snaží se tu kotvu urvat ode dna. K překonání většiny těchto věcí by nám radar nepomohl, bohužel by se děly i s deseti radary a dvěma americkými vojenskými letišti.
Rusko nebude již vyvážet komunismus – to vůbec nehrozí. Rusko bude vyvážet nacionalismus, xenofobii, agresivní stát a svou politicko-podnikatelskou kulturu – tedy netransparentní prostředí, úzké a nepřehledné vztahy mezi byznysmany a politiky na všech úrovních, korupci i politickou korupci a to vše namočeno v jakémsi gelu bývalého KGB. Zmenšit vliv Ruska v tomto prostoru, znamená snažit se ze všech sil o opak. Česká společnost to podle mého nečiní, dělá opak: vzniká tady prostředí, ve kterém se Rusové mohou cítit jako doma. Představa, že smutné tendence naší politiky a politické kultury prolomí radar, je asi podobná, jako myslet si, že politickou kulturu v Kongu změní výroba a prodej Coca Coly.
Vezměme si pár příkladů. Rusko je například známo tím, že má dvojí systém práva – jedno právo pro mocenské elity, druhé právo pro plebs. Právo pro plebs je přitom dodržováno poměrně přísně, v zemi je relativní pořádek.
Vezměme si příklad z Česka. Když si někdo postaví načerno chatu někde na Sázavě, přijede buldozer a zbourá ji. Když si ruský podnikatel postaví u Karlových Var načerno celou vesnici, nikdo ji nezbourá. Radní se buď bojí, nebo jsou vydíráni, nebo podplaceni. Nebo všechno dohromady.
Vezměme si případ Čunek. Zjevně bylo ovlivňováno vyšetřování, představitel politické elity docílil privilegovaného zacházení. Teprve když Čunek odešel z vlády, která už stejně nemá legislativní ambice, povolí ministr spravedlnosti kritiku kauzy ze strany státního zástupce. Podobně si lze vysvětlovat snahu prezidenta republiky odvolat předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Napadlo by snad amerického prezidenta, že když jmenuje soudce, bude se je pokoušet také odvolávat?
Do podobného ranku patří případ zákazu zveřejňování odposlechů. Odposlechy – místo aby se dostaly do médií, budou kolovat dál, ale pouze mezi privilegovanými skupinami, které toto kompro – po ruském vzoru – budou používat k vydírání a politické manipulaci.
Naprosto „nezápadní“ je způsob, jakým sociální demokracie rozdrobuje svým přístupem k poplatkům celistvost právního řádu.
Žalozpěv by mohl ještě dlouho pokračovat: nezápadní je špína na ulicích, obsluha v restauracích, nepochopení toho, co je to veřejný prostor a péče o něj, a nezápadní je starost o školství a kulturu, které jsou po ruském vzoru považovány za nadstavbu. Kulturu si vůbec pleteme s lidovou zábavou, a opět po vzoru ruského cirkusu.
…
Považuji v souvislosti s radarem za zcela nesmyslné oživovat jakési mnichovské reminiscence. Američané nemohou za to (a zcela jistě to vůbec nechápou), že se tady z radaru stal prostředek politického a mocenského boje, nástroj politické polarizace a konfrontační politiky. Platí to přitom pro obě velké strany stejně, koneckonců jsou to ODS i ČSSD, kdo na konfrontační a polarizační (a přitom neproduktivní) politice vydělávají.
Tento způsob politiky, stejně jako kultury veřejné debaty, je svou povahou sovětský (zničení vnitřního a vnějšího nepřítele) nikoli západní. Výdobytkem západní civilizace je dialog a produktivní konsensus, nikoli likvidace nepřítele a cejchování oponentů na příkaz politbyra a náměstka pro ideologii.
Takže na všem špatném je i leccos dobrého. Ležíme geograficky tam, kde se střetává severozápadní civilizace a jihovýchodní autoritářství a korupce. Je na nás, co si vybojujeme, jaké prostředí a kultura tu převládnou. Teď, bez radaru (asi) máme o důvod více sami o sebe a naše zakotvení bojovat. A zabrat.
P.S.
Některým čtenářům se omlouvám. Různé varianty tohoto jsem už kdysi napsal. Považoval jsem v souvislosti s novým vývojem kolem amerického radaru svou myšlenku recyklovat.
Úterní audit: Kde je dno, magické hranice a Polsko do ERM-II
Pondělní audit: Česko a Maďarsko - Iowa či Idaho?
Páteční audit: Vondra s eurem na parníku
Čtvrteční audit: O soukromém kapitálu, dvojkolejné Francii a Klausovi v FT
Středeční audit: Venku svítí sluníčko (ale v hospodářství svítí slunce černě).
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].