0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka27. 11. 20143 minuty

Proč Keller nepřestoupí ke komunistům?

Jak je na tom ČSSD s Ruskem, Ukrajinou a se sankcemi

Europoslanec ČSSD Jan Keller • Autor: Milan Jaroš

V právě proběhlém vysílání ČT24 se postupně vyjadřovali evropští poslanci z jednotlivých českých politických stran k připravovaným novým sankcím „proti Rusku“, které mají tentokrát mířit na některé jedince vládnoucí východní Ukrajině. 

Europoslanec Jan Zahradil prohlásil poměrně jasně, že sankce se osvědčily a on jasně podporuje jejich zpřísnění, zvláště když se budou soustředit na vůdce separatistů. Sankce a postup EU schválil Petr Ježek, europoslanec za hnutí ANO, i Michaela Šojdrová za KDU-ČSL, za TOP 09 v reportáži vystoupil Jaromír Štětina, který chce kromě sankcí Ukrajině dodávat zbraně.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Proti sankcím nejvíce hřímal europoslanec Jan Keller za ČSSD, lídr letošní kandidátky ČSSD do europarlamentu a poslanec za stranu, jejíž premiér tuto zemi politicky vede. Sankce prý nefungují a neosvědčily se, protože nezměnily Putinovo chování; proto prý nebudou fungovat ani sankce příští.

Každý má právo na zdravý vývoj a je jistě dobré ocenit, že bývalý skalní euroskeptik Jan Zahradil (kdysi přezdívaný  „zahradil nám cestu do Evropy“) dává najevo v souvislosti s ruskou hrozbou a agresí důležitost „společné evropské pozice“, kterou reprezentují právě sankce. Navíc – tím, že Zahradil hodnotí sankce jako úspěšné, dokáže dnes přiznat, že Evropské unii se také může něco povést.

Další fáze možná bude, že strana ODS pochopí, že aby mohla EU čelit vnějším hrozbám, musí být vnitřně silnější, což znamená, že se musí více integrovat v „podstatných“ věcech. Každopádně je třeba přivítat, že v tváří tvář ruské hrozbě je ODS schopna přehodnotit svoji ideologii a hlavně se definitivně odpoutat od svého zakladatele, který straní Rusku a Putinovi ještě více než současný český prezident. Politici se mají chválit, když činí a mluví dobře, takže to činíme.

Pravicová ideologická skepse vůči sankcím tak zůstává na straně Svobodných s jedním poslancem Petrem Machem. Zastavme se ale u Kellera. Neměla sociální demokracie náhodou v programu změnu chování České republiky v Evropě? Větší ochotu respektovat společné evropské pozice?

Stojí za zaznamenání, že bývalého komunistu Jana Kellera prosadil jako lídra evropské kandidátky premiér Sobotka, a to v době, kdy Rusové obsadili Krym. Již tehdy se Keller projevoval jako amerikanofob, již tehdy brojil proti vzniku euroamerického obchodního bloku a již tehdy zpochybňoval ukrajinské emancipační snahy.

Proč byl vybrán jako šéf kandidátky právě Keller, člověk, který se předtím čerstvě nechal vyznamenat prezidentem Zemanem? Byl premiér Sobotka pod tlakem, nebo to udělal jen tak? Proč Keller nepřestoupí ke komunistům? Tohle jsou vážné věci: situace na Ukrajině je docela kritická a bylo by žádoucí, aby poslanci i europoslanci a premiér ČSSD reprezentovali společnou evropskou linii. Jinak hrozí naší evropské politice stejná blamáž jako za Nečase s Klausem.

Jinak věcně dokázat, že sankce fungují, nebo nefungují, se nedá. Třeba by bez sankcí byl Putin už v Kyjevě. Protože EU ani NATO nejsou zatím připraveny, vybaveny a ochotny čelit teritoriální agresi vojensky, jsou sankce jedinou možnou odpovědí. Dávat najevo nevšímavost a lhostejnost není možné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].