Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Popletený Nečas

Premiér Nečas se pokusil ve čtvrtečních Lidových novinách obšírně vysvětlit, proč se Česká republika nepřipojila ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Vysvětlení je sice lepší než ono počáteční „pan prezident si to nepřeje“, přesto text obsahuje pasáže zcela lunatického charakteru. Tak například: „Zatímco zbytek světa se vzájemně otevírá a čile obchoduje, mnozí evropští státníci by rádi Evropu zcela izolovali od zbytku světové ekonomiky a učinili ji zcela soběstačnou. Není divu, že EU stále více rezignuje na svou přítomnost na asijských trzích…“

Ano, zbytek světa „se vzájemně otevírá a čile obchoduje“. Jak kde, mělo by se říci – v Kanadě, Brazílii, Austrálii možná. Velká část Latinské Ameriky je ovládána levicovými populisty, kteří vyhánějí zahraniční investory. Osudy cizích investic v Rusku jsou také velmi krkolomné, i když se investoři lační petrodolarů pět minut poté, co dostanou přes ústa, chovají podle Leninova hesla „o kapitalistovi, který nám prodá i ten provaz, na kterém ho potom oběsíme“.

Obchod mezi Mexikem a USA třeba fičí, ale na hranici stojí zeď a dráty, které Evropská unie nikde kolem sebe nemá. Ochrana korejského a japonského zemědělství je tak silná, že si to v EU nedovedeme ani představit. Indický protekcionismus už není, co býval, ale pořád je gigantický.

Německo (neleží náhodou v Evropě, pane premiére?) stále zvyšuje svůj export (i investice) do Číny a letos tam vyveze více zboží než do Francie. Pro země jako Dánsko, Švédsko, Nizozemsko je pozornost upřená k Číně nejvyšší vládní prioritou. Španělské banky mají velice silnou pozici v Jižní Americe.

Záchrana automobilek a pomoc konkrétním firmám (kromě bank), kterou předvedl v Detroitu prezident Obama, by v EU vůbec nebyla možná. Evropský vnitřní trh je sice z hlediska pohybu pracovní síly stále málo flexibilní, ale v mnoha ohledech je prostě principiálnější než americký. Čínská měna není ani konvertibilní, euro je jednou ze světových rezervních měn… Kdo ty bludy v té strakovce sepisuje? A kolik na hodinu za to ten poradce bere?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].