0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka3. 2. 20122 minuty

Popletený Nečas

Premiér Nečas se pokusil ve čtvrtečních Lidových novinách obšírně vysvětlit, proč se Česká republika nepřipojila ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Vysvětlení je sice lepší než ono počáteční „pan prezident si to nepřeje“, přesto text obsahuje pasáže zcela lunatického charakteru. Tak například: „Zatímco zbytek světa se vzájemně otevírá a čile obchoduje, mnozí evropští státníci by rádi Evropu zcela izolovali od zbytku světové ekonomiky a učinili ji zcela soběstačnou. Není divu, že EU stále více rezignuje na svou přítomnost na asijských trzích…“

Ano, zbytek světa „se vzájemně otevírá a čile obchoduje“. Jak kde, mělo by se říci – v Kanadě, Brazílii, Austrálii možná. Velká část Latinské Ameriky je ovládána levicovými populisty, kteří vyhánějí zahraniční investory. Osudy cizích investic v Rusku jsou také velmi krkolomné, i když se investoři lační petrodolarů pět minut poté, co dostanou přes ústa, chovají podle Leninova hesla „o kapitalistovi, který nám prodá i ten provaz, na kterém ho potom oběsíme“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Obchod mezi Mexikem a USA třeba fičí, ale na hranici stojí zeď a dráty, které Evropská unie nikde kolem sebe nemá. Ochrana korejského a japonského zemědělství je tak silná, že si to v EU nedovedeme ani představit. Indický protekcionismus už není, co býval, ale pořád je gigantický.

Německo (neleží náhodou v Evropě, pane premiére?) stále zvyšuje svůj export (i investice) do Číny a letos tam vyveze více zboží než do Francie. Pro země jako Dánsko, Švédsko, Nizozemsko je pozornost upřená k Číně nejvyšší vládní prioritou. Španělské banky mají velice silnou pozici v Jižní Americe.

Záchrana automobilek a pomoc konkrétním firmám (kromě bank), kterou předvedl v Detroitu prezident Obama, by v EU vůbec nebyla možná. Evropský vnitřní trh je sice z hlediska pohybu pracovní síly stále málo flexibilní, ale v mnoha ohledech je prostě principiálnější než americký. Čínská měna není ani konvertibilní, euro je jednou ze světových rezervních měn… Kdo ty bludy v té strakovce sepisuje? A kolik na hodinu za to ten poradce bere?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].