Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Audit Jana Macháčka

Poláci si umějí vládnout. Na rozdíl od nás

Polský investiční plán a česká státní banka

Temelín nebo rozumné investice?
Temelín nebo rozumné investice? • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Na ekonomickém fóru v Krynici polský premiér Donald Tusk představil postkrizový plán pro Polsko. Tusk čelí kritice, že polský ekonomický růst se zpomalil - i když je to zpomalení, o kterém si v Česku můžeme nechat jen zdát. V posledním čtvrtletí letošního roku se má podle něho růst zvednout na dvě procenta, v příštím roce má dokonce převýšit tři procenta.

Jádrem má být „investiční plán pro Polsko“ (Polish investment). Detaily nejsou dostupné, ve zprávách staršího data se lze dočíst, že základem vládního investičního plánu má být banka, do níž stát vloží některá svá hodnotná důležitá aktiva (podíly ve firmách, nemovitosti, pozemky) -  a ta bude garantovat úvěry, případně je sama poskytovat na infrastrukturní a energetické projekty. Nová banka nemá v úmyslu konkurovat bankám komerčním.


Také vám to zní povědomě? Prezident Miloš Zeman rovněž mluví o „proinvestování se z krize“, což se stává na pravé části spektra – jak je pro Česko typické – předmětem výsměchu a karikování. A nápad na vytvoření státní banky z pera ČSSD označili komentátoři za IPB 2. Přesně to, co prosazuje levice v Česku, prosazuje však pravice v Polsku, což dokresluje, že na národním investičním plánu ani na bance na rozvoj infrastruktury není nic levicového ani pravicového. A paradoxně to je právě Česko, nikoli Polsko, kdo už léta zaznamenává dramatický propad stavebních a infrastrukturních investic.

Miloš Zeman může být, jaký chce, ale v tomto – možná pouze v tomto – je realitě méně vzdálený než představy Kalouska, že k ekonomickému růstu se dá proškrtat, nebo představy ODS, že stát nemá dělat nic. Potíž Česka je, že čekat shodu na něčem podobném napříč spektrem je asi naivní. Bude se to odmítat ideologicky anebo s poukazem na to, že se infrastrukturní projekty či banka státních aktiv rozkradou. Čím to ale je, že se Poláci nebojí, že si všechno rozkradou, a Češi ano?

Podle mého soudu se to ale nakonec v Česku vyvine podobně jako u našich sousedů a základem podobné banky by se mohla třeba stát Českomoravská záruční a rozvojová banka. Různé mimorozpočtové fondy se stejně budou spojovat a konsolidovat. Smát se tomu můžeme ještě dlouho, ale všiml si někdo, jak vypadají v Česku třeba silnice?

Seriózní ekonomové této země by se měli diskuse o státních investičních plánech a modernizaci infrastruktury zúčastnit, protože pokud to neudělají, pak opravdu hrozí, že se státní investiční plány utopí v megalomanských Temelínech a kanálech namísto v něčem opravdu rozumném. V tom se asi opravdu lišíme od Poláků, kteří si umějí vládnout a nebudou strkat peníze do úplných nesmyslů.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte