Pokud Janukovyč padne, přijde tvrdá odpověď Ruska
Západ se musí připravit na sankce proti stávajícímu ukrajinskému režimu i na pomoc proevropské vládě
Paul Krugman srovnává vývoj na nových trzích s minulými krizemi na těchto trzích. Rukopis je v něčem podobný: velký příliv peněz a investice, které se náhle zastaví či zvrátí a následuje ekonomická imploze. Některé asijské ekonomiky se v devadesátých letech vzpamatovaly rychle, investice ani růst se však nikdy nedostaly na předkrizovou úroveň.
V období první mexické krize v letech 1981–1983 se HDP propadlo o čtyři procenta, Indonésie se v letech 1997–1998 propadla o třináct procent, ale řecká ekonomika se zmenšila o třiadvacet procent. Bude to teď ještě horší? Asi ne – Turecko má nízký státní dluh a celková finanční situace nevypadá tak špatně.
List The International New York Times upozorňuje na to, že Evropská centrální banka se brzy ocitne pod tlakem na ještě křehčí oživení v eurozóně. Evropský pracovní trh je zamrzlý a inflace se opět dostává na nejnižší úrovně, které na podzim vedly ECB ke snížení úroků. Mnozí ekonomové se obávají, že nebezpečí inflační spirály je akutní, může začít destruovat zisky firem a prudce zvýšit nezaměstnanost. Jiní ekonomové si myslí, že nízká inflace je pouhým důsledkem klesajících mezd ve Španělsku a Řecku, které byly neudržitelně vysoké.
…
Edward Hadas na Reuters se domnívá, že malá deflace není problém a s Velkou depresí to nelze srovnávat, protože tehdy se ceny hroutily o desítky procent. Svět nepotřebuje bojovat s mírnou deflací, ale potřebuje odepsání dluhů, čehož se leckdo bojí, protože to může podlomit důvěru, na níž moderní ekonomiky stojí. Ale se silnými ekonomy s vizí lze tuto důvěru podle autora udržet.
Poznámka autora Auditu: Kdo chce mít názor na měnovou politiku ČNB, musí ji analyzovat výhradně v evropském kontextu, či dokonce ve světovém kontextu a v kontextu výše zmíněných debat.
…
Editorial deníku Financial Times vyjmenovává, co mohou Západ a Evropská unie udělat ve vztahu k Ukrajině. Zaprvé je třeba připravit jasný seznam konsekvencí, kterým bude Janukovyč a jeho režim čelit, pokud se rozhodne potlačit opozici (zákaz cestování, ekonomické a finanční sankce).
Zadruhé musí Evropa i USA okamžitě přispěchat Ukrajině na pomoc s ekonomickou a finanční pomocí, pokud se ujme moci nová proevropská vláda. Mezinárodní měnový fond musí okamžitě stabilizovat ukrajinskou makroekonomickou pozici.
Svět se musí připravit na tvrdou odpověď Ruska, pokud Janukovyč padne (válka je nemyslitelná, ale mohou přijít obchodní sankce či zmrazení dodávek energií).
Osobní dodatek autora Auditu je, že na Ukrajině se nic zásadního neprolomí do té doby, než skončí olympiáda. Pak se ale začnou „dít věci“ - buď tím či oním směrem. Nová česká vláda by se měla na všechny varianty vývoje na Ukrajině důkladně připravit: analyzovat dopady případných ekonomických sankcí na zájmy českých subjektů, být připravena přispět do společného balíku, kterým bude Západ pomáhat, připravit se na možné výpadky energetických toků, na příliv uprchlíků a mít názor na to, zda Ukrajina někdy v budoucnu bude patřit do NATO či do Evropské unie. Pozor: je to řádově důležitější než dvě miliardy za zdravotnické poplatky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].