Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Obranu lidovcům, zahraničí Zaorálkovi. A Babišovi...

Obrysy vlády: posunuje se kolem nás mišmaš úvah a prohlášení, kdy není moc jasné, co je oficiální

Lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL na brífinku po společném jednání
Lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL na brífinku po společném jednání

Nová koalice, které se říká „111“, vzniká úplně jiným způsobem než koalice minulá. Nečasova vláda nejprve dlouhé týdny dolaďovala programové shody a odmítala se bavit o jménech, i když některá jména byla od začátku jasná a nemuselo se o nich vlastně spekulovat vůbec. Například bylo tehdy zřejmé, že Karel Schwarzenberg bude opět ministrem zahraničí a Miroslav Kalousek opět ministrem financí. Nevznikla snad TOP 09 hlavně za tímto účelem? Též bylo zřejmé, že ODS ani neměla na post ministra financí vlastního kandidáta.

Nyní se pečou programové průniky, jednání o ministrech a veřejné či mediální úvahy najednou a dohromady. Posunuje se kolem nás jakýsi mišmaš úvah a prohlášení, není moc jasné, co je oficiální a co nikoli, co je tzv. balonek a co zpráva. Nemusí to být ale nutně špatně. Ta detailní až minuciózní příprava nebyla Nečasově koalici totiž nic platná. Splnila jen málo ze svého programu a stabilní nebyla také.

Co se tedy rýsuje? Jan Hamáček z ČSSD bude předsedou sněmovny, což mu nemusíme zrovna závidět. Hamáček byl až dosud specialistou na zahraniční a bezpečnostní politiku, byl ve straně jedním z mála, kdo představoval prozápadní, liberální či mladé křídlo. Nyní bude ve sněmovně bouchat kladívkem, předvolávat k řečnickému pultíku a zvonit.

Z toho si lze odvodit, že Hamáček nebude ani ministrem zahraničí, ani ministrem obrany. Dostanou v rámci návratu k tradicím lidovci obranu? Pravděpodobnost, že bude Lubomír Zaorálek ministrem zahraničí, se zvýšila. Co v tomto směru očekávat? Asi především tlak na „opisování“ zahraniční politiky podle mainstreamu EU. Kde Česko vybočuje? Třeba v proizraelské politice. Tu Zaorálek kritizoval. Prezident Zeman ale Izraeli fandí, i když pochopitelně svým humpoláckým způsobem, protože jinak to nedovede.

David Ondračka ministrem vnitra? To přece nedává smysl především proto, že když bude mít hnutí ANO ministra financí, těžko mu dá zbytek koalice ještě ministerstvo vnitra. Závěr: Extrémně nepravděpodobné, ale mluví se o tom. ANO asi deklaruje tip člověka, který má podle hnutí tento úřad řídit.

Andrej Babiš zvažuje tři možnosti – buď bude místopředsedou vlády pro ekonomiku, nebo sám ministrem financí, anebo ve vládě nebude a ministrem financí může být třeba Petr Zahradník. Když Babiš ve vládě nebude, bude ANO vypadat, že ve vládě je i není, a to není pro koaliční partnery výhodné, jejich zájmem není mít Babiše mimo vládu.

Když bude Babiš ministrem financí, bude jako velkopodnikatel od prvního dne na tapetě kvůli nebezpečí konfliktů zájmů. A potíž je hlavně v tom, že mu málokdo jako majiteli sto třiceti firem bude věřit, že ty konflikty zájmů nemá, i kdyby se na hlavu stavěl a pomyslně donaha svlékal. Post místopředsedy vlády pro ekonomiku je asi rozumnější nápad.

Takřka jisté taktéž je, že Jan Mládek nebude ministrem financí. Ledaže by se personální vyjednávání vrátilo zpátky do bodu nula. Nic dalšího jistého dnes ráno nevidím.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].