Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

O Ukrajině a NATO nerozhoduje hospodářská komora

Na teritoriální agresi, podporu povstalcům a sestřelení civilního letadla nebylo možné neodpovědět.

Tak čím ty západní věci nahradíme? • Autor: Globe Media /  Reuters
Tak čím ty západní věci nahradíme? • Autor: Globe Media / Reuters

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý publikoval v pondělních Hospodářských novinách text „V Rusku nesmíme vyklidit pozice“. Hlavní myšlenkou je, že v Německu se možná rodí kompromis, na kterém německé firmy nakonec vydělají, a my bychom byli hloupí, kdybychom pozice v Rusku vyklidili předčasně.

Nic proti strategiím firem či celých komor; ať si každý na svůj účet dělá, co chce. Za poznámku stojí jiné momenty textu. Doslova zničehonic se v něm objevuje věta: „Ukrajinské členství v NATO naprosto nepřichází v úvahu, naopak stabilizace nebude možná bez nalezení kompromisu s ruskými požadavky.“

Za prvé, ukrajinské členství v NATO nikdo nenavrhuje, za druhé by bylo zvláštní, kdyby o tom, co připadá či nepřipadá v úvahu, rozhodovala Hospodářská komora ČR. Je asi dobré připomenout, že Ukrajina je suverénní stát (nikoli podstát či něčí zájmová oblast) a o svém osudu budou rozhodovat výhradně ukrajinští občané se svými potenciálními partnery.

Pokud řekneme, že něco „nepřichází v úvahu“, je také třeba vysvětlit proč. Jen proto, že to nechtějí Rusové? Jeffrey Sachs se nedávno ve Financial Times pokusil o přirovnání. Kdyby Mexiko vstoupilo do ekonomické aliance s Čínou, s vyhlídkou na alianci vojenskou, zinscenovaly by asi USA v Mexiku puč. Je to alespoň pokus o příměr, něco podobného v Dlouhého textu chybí.

A kam až sahá ruský vliv? Nebo Ukrajina nesmí do NATO, protože to je podle autora jiná civilizace, jiná kultura, že tam mají příliš oligarchizace, příliš kleptokracie, jiné církve apod.? „Jiná kultura“ například nebrání v členství v NATO Turecku, ale brání mu v členství v EU. Ukrajina už o členství v EU oficiálně jedná. 

Článek mluví o „ruských požadavcích“. Jaké jsou? Zná je autor? Nikde se o nich nic nepíše. Text kulhá i ve vzpomínce na Ronalda Reagana. Ten sice povolil do SSSR vyvážet obilí, ale vývoz vojenské i vyspělé technologie by tam nikdy neumožnil. Sankce EU vůči Rusku cílí na finance, vojenské dodávky a vybranou vyspělou technologii, ale potravinovými sankcemi odpovědělo přece Rusko!

Sankce nejsou projevem populistické bezradnosti. Na teritoriální agresi, pokračující podporu povstalcům a sestřelení civilního letadla nebylo možné nijak neodpovědět. Jako občan členské země NATO si nepřeji americkou „kyselou rezervovanost“, až se Německo s Ruskem dohodne. V rámci zájmu o bezpečnost si přeji naopak semknutost Evropy a USA v rámci NATO.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].