Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

O povolenkách a Temelínu

Evropský parlament v úterý nepodpořil oživení skomírajícího evropského trhu s emisními povolenkami. Na serveru Motejlek.com přichází Michal Šnobr s velmi znepokojivou analýzou toho, k čemu na evropském energetickém trhu dochází. Jak je v případě tohoto analytika (a též individuálního akcionáře ČEZ) typické, upozorňuje včas na něco zásadního, co – typicky – zatím v Česku nikoho příliš nezajímá.

1. Na pořadu dne je rozpad trhu, vpřed půjdou národní priority. Bohužel ještě předtím projde evropská energetika mimořádně komplikovaným a problematickým obdobím. Hlasování Evropského parlamentu znamená pro Evropu vítězství uhelných elektráren, provozní ztrátovost plynových elektráren a fakticky škrtá z energetické mapy Evropy kvůli finanční a časové náročnosti investice do nových jaderných elektráren.

2. Programy ministerstva životního prostředí jako Zelená úsporám budou mít hluboko do kapsy. Společnost ČEZ, která v EU těžko vydobyla výhodu tzv. derogací (získání cca 55 procent povolenek zdarma v období 2013–2020), z toho nezíská téměř nic. Investice do technologií s nízkými emisemi, uskutečněné v minulých letech ať už v podobě nových bloků uhelných elektráren v Ledvicích, Tušimicích nebo Prunéřově, či úplně nové plynové elektrárny v Počeradech, se rázem staly z pohledu ceny povolenky ekonomicky jen velmi těžko obhajitelné. Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín je další krach systému emisních povolenek jen další trhlinou už tak ekonomicky neodůvodnitelného projektu. Jádro utrpí i celoevropsky.

3. S poklesem prodejních cen elektřiny přijde pokles marží a finanční výsledky se mohou v některých případech zhoršit až o třetinu. Pohled na vývoj akcií evropských energetik (rovněž včetně ČEZ), které už tato rizika mají jako obvykle v předstihu zapracovaná, mluví za své. Poklesem průměrné prodejní ceny elektřiny o více než 10 eur/MWh může ČEZ mezi roky 2013 a 2015 přijít až o 15–20 miliard korun EBITDA. Aniž by se ČEZ zadlužil o jedinou korunu proti dnešku, jeho poměr dluhu k EBITDA tak vzroste k úrovním, které moc dalšího prostoru k navýšení zadlužení na bezpečné úrovni nedávají.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].