Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Německo a bankovní unie

Podle komentátora Financial Times Wolfganga Münchaua si Německo vlastně červnovou dohodu o bankovní unii vykládalo úplně jinak než všichni ostatní. Němci nyní chtějí bankovní unii omezit, zpozdit, zapouzdřit – tak aby německého daňového poplatníka nestála nic. Plná bankovní unie se de facto rovná fiskální unii, tedy alespoň pokud má znamenat posun v řešení krizové situace. Bez bankovní unie nemohou fungovat ani ohlášené operace Evropské centrální banky.

Vyzyvatelem Angely Merkelové z SPD se nestane Frank-Walter Steinmeier, ale Peer Steinbrück.

Podle serveru eurointelligence.com byl Steinbrück po pádu Lehman Brothers odpůrcem celoevropského řešení a každý se měl podle něj starat sám o sebe. Merkelová ho bude portrétovat jako spoluarchitekta jejích vlastních protikrizových řešení. Přestože se nyní SPD snaží prezentovat jako proevropská, vybrali si ve skutečnosti němečtí sociální demokraté kandidáta, který má nejmenší šanci nějak se odlišit od Merkelové. A nejpravděpodobnější povolební variantou v Německu je velká koalice.

Felix Salmon na Reuters píše, že se v eurokrizi opakuje stále stejný postup:

Fáze 1: Zprávy o politických bouřích vyvolávají pochybnosti o odhodlání té které země spustit tvrdé škrty.

Fáze 2: Trh s dluhopisy propadne panice a prudce se prodraží dluhové financování země X.

Fáze 3: Kope se do plechovky, dělají se přísliby, jedná se.

Fáze 4: Krize se po čase vrátí s plnou silou znovu.

Tento článek z The New York Times na grafech přesvědčivě demonstruje, jak se cizinci mohou přetrhnout, aby si koupili americké dluhopisy. Číňané sice prodávají, ale Japonci nakupují hlava nehlava. Jak to, že investorům nevadí, že Američané nezodpovědně tisknou peníze?

….

A tento text na VoxEU rekapituluje, proč jsou za současnou krizi zodpovědní především ekonomové. Ekonomové přestali sledovat správu bankovních peněz a úvěrů. A nevšímali si exploze bilancí bank, protože důležitější než aktiva pro ně byla cenová stabilita.

To mě inspiruje k vyzývavé či drzé otázce pro diskusi s ekonomy na iHNed.cz (http://dialog.ihned.cz/machacek/):

Zkusme se na to podívat obráceně a zeptat se ekonomů, zda by mohli na čtyřech odstavcích vyjádřit, co si oni myslí, že ekonomové vlastně s jistotou vědí, a to s takovou jistotou, že se na toto poznání (pravdu, doktrínu) budou moci spolehnout ještě třeba za padesát či sto let.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].