Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Miloš Zeman a techno, další CzechTek a zahradník Macek

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

V rámci záplavy všemožných pitomostí, rádobyvtipností, a pokusů o parodie, kterými nás zahrnují politické strany před volbami, mne obzvláště zaujal billboard strany SPO - zemanovci „Nechceme další CzechTek“.

„Jak tomu mám rozumět?“ říkal jsem si. Chtějí nám snad Zemanovi pohunci vzkázat, že by tančící mládeži dali ještě větší nakládačku než ParoubekBublanem, aby už žádný CzechTek nikdy nebyl? Jaktože si ale Zeman nevšiml, že se už CzechTek asi pět let nekoná?

Pak jsem se podíval na internet a zjistil jsem, že Vladimír Hönig, Šloufova svůdná mladá tvář, to vysvětluje - takto

Takže zemanovci a šloufovci se teď prezentují jako liberálové, kteří brání právo mladých lidí „poslouchat hudbu jakou chtějí“. Už vidím Miloše Zemana jak si podupává v rytmu techna nebo se válí zhulený v trávě. Hezká představa.

Nicméně – připadá mi to asi stejně důvěryhodné jako když Pavel Němec utrácel poslední peníze z pokladny Unie svobody a žádal legalizaci marihuany.

Ale stejně je CzechTeku docela škoda. Minimálně se občas dělo něco autentického. Snad Miloš Zeman bývalé pořadatele přemluví.

Za vrchol všeho - a to myslím doslova – považuji článekMiroslava Macka pro Lidové noviny.
V textu „Tucet těžkých úkolů Petra Nečase“ se například píše „Úkol nejtěžší: zbavit se na všech úrovních co největšího počtu členů, kteří jsou v očích voličů symbolem korupčního propojení politiky s podnikáním.“

To opravdu žijeme v zemi, kde může kdokoli tvrdit cokoli? Miroslav Macek osobně je z definice ztělesněním korupčního propojení politiky s podnikáním. On je přímo ten, který tohle v této zemi zavedl.

Když byl místopředsedou ODS, inkasoval poradenské poplatky za privatizaci bank, i když byl technicky v opozici. A případ privatizace Knižního velkoobchodu je snad také každému známý.

Byly doby, kdy se mezi novináři diskutovalo o tom, jestli tenhle Macek může ve slušných novinách tisknout recepty a články o jídle či víně. Dneska může už i moralizovat. To je symbol doby.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].