
Dnešní HN (mezi jinými) přinesly důležitou zprávu z ČTK. Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o bankách, která státu zjednoduší převzetí bank v problémech. Novela zákona zavádí tzv. bridge bank, která má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. Krajní řešení umožňuje, aby banku v problémech převzal stát pomocí tzv. banky zvláštního určení, tedy banky, která bude ze sto procent vlastněna státem.
Je zajímavé, že když podobný „znárodňovací zákon“ přijímalo před časem Německo, vyvolalo to bouřlivou politickou a mediální debatu. Ne tak v Česku, vláda zřejmě schválí zákon bez problémů. Ona ale ta debata nebyla v případě Německa plně zasloužená. Německý bankovní dohled, stejně jako český bankovní dohled, stejně jako americký bankovní dohled, má již dávno obrovské pravomoci, které mu umožní podobný krok učinit. V Německu zvítězila tradiční německá právně pozitivistická představa, že je třeba mít na vše speciální přesně předepsanou normu.


Z pohledu ekonoma má vše své náklady a výnosy. Velmi přesně definovaný zákon, velmi přesně popisující či předepisující kroky regulátora má tu výhodu, že rozhodnutí regulátora je obtížnější právně zpochybnit nebo napadnout. Nevýhodou je, že regulátor ztrácí flexibilitu. Někdy je totiž lepší, když může regulátor podle individuální situace každé banky (a situace na trhu) vybírat flexibilně z nejrůznějších postupů a nástrojů, podle toho jaký je zrovna nejméně nákladný a nejvíce efektivní.
Ne vše jde ale dokonale zákonem popsat. I když se předepíše vše přesně, vyvolá pozitivistický právní přístup potřebu popsat vše ještě přesněji a pak ještě přesněji. Možnost právních disputací nelze nikdy vyloučit úplně.
Na českém zákoně jsou zajímavé dvě věci. Za prvé ho schvaluje vláda, která se ještě na podzim ideologicky navážela do svých západoevropských kolegyň s tím, že využívají krize k zavádění levicových kroků a posilování pozice státu v ekonomice. A pak je ještě vtipné, že zákon předkládá ministr Miroslav Kalousek, který svou politickou kariéru částečně postavil na svatém boji proti převzetí IPB ze strany ČSOB.
Časy se však mění. I když do IPB vtrhla policie s těžkou technikou, převzetí proběhlo v podstatě v rukavičkách oproti situaci, kdy banka J.P.Morgan přebírala v září za jedinou noc banku Washington Mutual a to pochopitelně pod dohledem regulátora.
A na závěr je třeba dodat obligátní přání: doufejme, že nový zákon nebude třeba použít.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].