Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Krásné netechnické ztráty

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

O soukromé armádě či policii firmy ČEZ se teď všude píše horem dolem, tak se na té vlně zájmu také přiživím. Líbí se mi ten název NTZ – odbor netechnických ztrát, je to jakýsi symptom doby, je to záležitost výmluvná, orwelliánská.

Zpráva z Černé kroniky: v bytě Josefa Vomáčky na Žižkově došlo k netechnické ztrátě televizoru, elektroniky a šperků. Dveře od bytu byly otevřeny netechnicky za použití mnemotechnické pomůcky….
Občanka Jaroslava Kropáčková nahlásila netechnickou ztrátu obsahu kabelky. Je tu ale stále ještě možnost, že ztráta dokladů, klíčů a cenností byla technická: Kropáčková se po cestě z práce opila, obsah kabelky vysypala, nevšimla si toho nebo na to zapomněla.

Jednou z výhod toho, že většinu agendy ozbrojených komand ČEZ by měla převzít Policie ČR, je to, že v policii se oddělení pořád jmenují normálně. Policie disponuje oddělením vražd, nikoli netechnických úmrtí a pochopitelně také oddělením krádeží či vloupání.

Ten název ale asi přesně vystihuje tu hranu zákona, na které se ostří hoši z ČEZ pohybují. Kdyby se to jmenovalo oddělení pro odhalení krádeží elektřiny, bylo by jasné, že taková agenda patří policii.

Zdá se mi též docela dojemné, že jednou z hlavních PR zbraní ČEZ je užitečnost firmy v odhalování nelegálních pěstíren marihuany. Na rostoucí konopí se sice intenzivně svítí, ale starost elektrárenské firmy o drogovou problematiku mi připadá opravdu dojemná.

Leckdo se u nás či ve světě zabývá tím, jestli eurozóna přežije dluhovou či fiskální krizi. Zatím ale vlna pochybností kolem Řecka, případně Španělska a Portugalska oslabuje euro. Jenže slabší euro je nepochybně něco, co Evropa a její exportéři přesně potřebují. Kdyby tak euro zůstalo oslabeno delší dobu, leckdo by asi slavil.

Odchod kterékoli země z eurozóny je extrémně nepravděpodobný. Ale i kdyby. Představme si to na dolaru. Kdyby se od „dolarové zóny“ odpoutal stát New Hampshire (cca váha Řecka v eurozóně), mluvil by někdo o rozpadu dolaru? A kdyby se odpoutala Florida (cca váha Španělska), dolar by se trochu zatřásl, ale určitě by přežil.

Otázkou ovšem je, co to je „přežití“. Ono to přeci jen není tak „nulojedničkové“ jako s živou bytostí. Pokud to bude tak, že Řecku bude v problémech asistovat MMF, je to pro prestiž Evropy z globálního pohledu taková rána, že dotaz na to jestli eurozóna „normálně žije“, nemusí být od věci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].