Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Koloběh a škrty

Čím více se člověk zabývá otázkou rozpočtových škrtů, tím více z vládních plánů trčí zoufalý nedostatek propočtů, mikroanalýz a rozborů toho, jak je celý řetězec a koloběh ekonomiky vzájemně provázán a podmíněn.

Když se například mluví o tom, že se bude u hasičů a policistů propouštět, napadá mne, zda stát ví, kolik přesně do výcviku hasičů a specialistů investoval a jestli tedy jejich případné propouštění lze označit vůbec za hospodárné chování.

Existuje sice kontroverzní teorie utopených nákladů (sunk costs), která tvrdí, že důležité jsou jen budoucí náklady, ale možná je lepší spoléhat se na selský rozum našich pradědečků, kteří by si asi dvakrát rozmysleli propouštění vyškolených učňů a tovaryšů.

Pokud je propouštět třeba, pak rozhodně ty nejméně kvalifikované, jejichž výcvik stál málo. Má Radek John, který se stává takovým smutným komikem či Jandákem téhle vlády, podobný rozbor k dispozici?

Instinktivně bych řekl, že je třeba začít s propouštěním hasičských a policejních byrokratů. Stejně instinktivně tuším, respektive se bojím, že to budou spíše právě tito byrokraté, kdo bude organizovat propouštění kvalifikovaných lidí.

Podobně si vezměme zastavování dálničních staveb a koridorů. Jak bude zaručeno, že státu budou zaúčtovány skutečně prostavěné výkony a ne i materiál, který se rozkrade či výkony, které nebudou nikdy provedeny?

Jak se budou konzervovat stavby a kolik to bude stát? Vezměme si ten koloběh: propouštění půjdou na úřad práce, pro stát se zvýší výplata podpor a lidé bez práce už nebudou odvádět pojistné a daň z příjmu. Náklaďáky a stroje včetně vnitrofiremní dopravy (ta ve statistikách nemusí být dobře vidět) přestanou jezdit a omezí se tak jedny ze základních příjmů tohoto státu: daň z pohonných hmot a DPH z téhož. Nejsem si úplně jist, že tohle má někdo dobře spočítáno.

A nakonec k plánovaným škrtům v podpoře stavebního spoření či hypoték. Pokud omezení podpory bude znamenat omezení výstavby bytů a domů, stát by měl tušit jaký bude dopad na zaměstnanost. Měl by tušit, kolik na výstavbě typického domu či domu participuje nekvalifikovaných zahraničních dělníků, kolik se na něm živí českých řemeslníků a živnostníků, zda mají nějaké zaměstnance apod.

A ještě jedna poznámka nakonec. Lidé ve volbách hlasovali pro rozpočtovou obezřetnost. Jedna věc jsou volby, druhá věc je když to začne opravdu bolet a to je teď. Zde lze čekat, že lidé budou velmi citliví na to, když se to bude dělat hloupě.

Příští Audit vyjde v pondělí 23. srpna, autor si bere týden dovolenou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].