0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka30. 4. 20103 minuty

Klause už nestraší Brusel a Řecko dostane dudlík

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Prezident Václav Klaus už se nebojí evropského superstátu a diktátu „nikým nezvolené“, nadnárodní, socialistické a mocichtivé eurobyrokracie. Ve své berlínské přednášce hlava státu prohlásila, že „všichni vidí, že funkce prezidenta a ministra zahraničí je spíše formální a že skutečná moc spočívá i nadále v tandemu Německo-Francie.“

Reklama

Tomu se říká radikální posun názoru. Rádi bychom ještě věděli, jestli je Klaus s tím diktátem silných národních států spokojen. V Německu přichází zjevně do módy euroskepticismus. Stane se Německo Klausovým spojencem?

Byly doby, kdy to byl právě Klaus, kdo nabádal, aby se „dopočítávalo do jedné.“ Když se ale v rozhovoru pro FAZ ptá, „proč by němečtí daňoví plátci měli subvencovat Řecko“, je třeba odpovědět, že ztráty musí vždycky někdo zaplatit a dokonce to vždycky budou – odpovídajícím dílem - Němci. Buď Řecku půjčí nebo – pokud Řecko nechají zbankrotovat (restrukturalizovat dluh), odejít z eurozóny či devalvovat - budou sanovat vlastní banky, které nakupovaly řecké dluhopisy ve velkém. Teď Klaus mluví jako Miloš Zeman, když na konci 90. let říkal, že do bank už nedá „ani korunu.“ Jak to nakonec dopadlo - resp. muselo dopadnout - všichni víme. A s Řeckem je to vlastně úplně stejné.

Němečtí politici se pustili do ratingových agentur. Žádají jejich tvrdší regulaci a protože jsou ratingové agentury anglosaské, má vzniknout jejich evropská konkurence. Ministr financí Wolfgang Schäuble nabádá trh, aby „nebral agentury tak vážně.“

Abych se přiznal, ratingové agentury mi také leží v žaludku, právě tím jak přispěchají kopnout někoho do kotníku právě v okamžiku, když se snaží něco dojednat.

Jenže v tomto případě si za to Němci mohou jen a jen sami. Od 11. února jejich politická reprezentace jenom mlžila a k plánu na pomoc Řecku se všichni vyjadřovali každý den jinak a to ještě různě v Bruselu a zase jinak pro domácí publikum.

Pak se nelze divit, že agentury začaly sázet na pravděpodobnost bankrotu. Výsledkem je, že odhadované náklady na případnou pomoc Řecku se tím lavírováním, mlžením a oddalováním rozhodnutí pro Německo astronomicky zvýšily.

Nejlepší popis toho, jak má fungovat tříletá půjčka pro Řecko ve výši cca 120 miliard euro, je, že země bude odpojena od trhů a dostane na tři roky dudlík.

Tedy – země bude odpojena pouze jednosměrně – protože dluhopisy bude dále splácet, nebude však na trhu uplatňovat po tři roky žádné další. Do dudlíku bude hadičkou pronikat výživa, zároveň bude pacientovo tělo zbavováno přebytečného tuku. Možná - když se to celé povede.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].