Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

K odvolání Pospíšila a další drobty

K odvolání ministra Pospíšila všichni vše podstatné napsali. S oficiálními důvody premiér zjevně lže, o tom není vůbec pochyb. Koordinace Nečasova postupu s prezidentem Klausem a Hradem je také zcela zjevná a musela být mimochodem velmi důkladná.

Snad jen na rozdíl od kolegy Jiřího Leschtiny si nemyslím, že by důvodem odvolání Pospíšila byl fakt, že se „vyšetřování přiblížilo člence vládní koalice“. S tím poněkud neladí skutečnost, že vedení TOP 09 vyzvalo premiéra Nečase, aby do funkce potvrdil Lenku Bradáčovou. Také nevím, co by měla mít Lenka Bradáčová společného s případem letounů CASA.

Ano, už to slyším: Macháček je naivní – Karel Schwarzenberg řekl, „že byl prohrán boj o nezávislá státní zastupitelství“, a odjel si do Maroka. Kalousek osobně k věci nic neříká, rozhodně ho to nezlobí tolik jako žádost o vydání Parkanové. TOP 09 svůj postoj jen markýruje, ve skutečnosti se z odvolání také raduje.

Tak nevím. To člověku přijde přece jen jako poněkud paranoidní představa. Souhlasím však s tím, že ministr není politický komentátor a měl by také jednat, bouchnout do stolu a říct, co to znamená pro něj osobně, pro jeho stranu a pro setrvání ve vládě. Proč TOP 09 vůbec v takové vládě zůstává? Ostře to napsal Jiří Zlatuška na Aktuálně.cz.

Taktéž platí, že odvolaný ministr Jiří Pospíšil by se měl vyjadřovat daleko jasněji a přesně pojmenovat, o co v tom boji jde. Dochází tak k absurdní situaci, že lidé, kteří chtějí demonstrovat proti odvolání Pospíšila, v tom mají jasno, a sám Pospíšil ne. Co ho v té ODS ještě drží? Chce za tu stranu ještě kandidovat! Na serveru Česká pozice se domnívají, že nejpopulárnější politik ODS se stane vyzyvatelem Nečase. V Lidových novinách si zase myslí, že Pospíšil je měkký a navíc sám zapletený do kmotrovských struktur.

A naposledy ke kauze Pospíšil. Jako by se začala veřejností šířit pohádka o statečných policistech a státních zástupcích, kteří se konečně rozhodli konat a potřít korupci. A zlí politici v tom brání!

Skutečnost je taková, že se leccos pohnulo k lepšímu. Někteří policisté a státní zástupci začali konat, další státní zástupci a policisté začali konat, ale otázka je, zda dobře, a další pořád nedělají nic nebo dokonce slouží zločinu. Policie obvinila Parkanovou, ale proč neobvinila Vondru? Proč nesedí ve vazbě vynálezci IZIP? Jak to, že kvůli několikadenní rekonstrukci Janouškovy nehody musejí obyčejní lidé vystoupit z autobusů a šlapat na metro, zatímco zločinec se opaluje v Chorvatsku a nepřišel ani o pas, ani o řidičák?

Policie v této zemi bude muset ještě hodně zapracovat, aby získala znovu důvěru. V mém případě rozhodně není důvěra v Policii ČR zatím ani o fous větší než třeba důvěra v poslance a politiky vůbec.

Také je důležité, aby kauza Pospíšil nepřekryla další vážné a špatné zprávy o České republice. Hospodářská politika vlády zjevně není vůbec dobrá, HDP bude letos stagnovat a například podle prognóz Světové banky poroste příští rok Slovensko a Polsko o tři procenta, my jen o jedno procento. Lepší na tom bude s růstem i Maďarsko.

A věc druhá je odpoutávání se České republiky od hlavního integračního proudu v Evropské unii, na rozdíl od Polska, Slovenska nebo Rakouska. A TOP 09 to prý také vadí, ale vládu kvůli tomu určitě neopustí.

Na dnešní tiskové konferenci před odletem premiéra do Bruselu mimochodem novináře vůbec nezajímalo, s čím tam vlastně míří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].