Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

K nám Rusko své poměry vyvážet nemusí

Odstrašující nákres ruského prostředí je náčrt české reality :: Putinův obchod s Čínou

Putin se v Číně dohodl na dodávkách ruského plynu • Autor: AFP
Putin se v Číně dohodl na dodávkách ruského plynu • Autor: AFP

S tím, jak se Rusko coby mediální téma dostalo opět do středu zájmu, přišla agentura Reuters se sérií investigativních článků, které se jmenují „Soudružský kapitalismus“ (Comrade Capitalism). Základem jsou zjevně informace, které souvisejí s první vlnou sankcí, bankou Rossija a Putinovými nejbližšími.

Jeden článek popisuje předražené zdravotní zakázky, tok peněz a na konci jakýsi palác pro Putina u Černého moře. V textu se praví: „Současný systém korupce v Rusku není založen na korupci v tradičním slova smyslu, ale na plné fúzi veřejných služeb a privátních obchodních zájmů… Laxní a nevymáhaná pravidla umožňují státu a státním entitám dávat zakázky společnostem, které nezveřejňují vlastníky a ve skutečnosti nesídlí na registrovaných adresách… Ruská legislativa výslovně nezakazuje koluzi vlastnictví mezi soutěžiteli ve veřejných zakázkách.“

Také vám to zní povědomě? Opencard, IZIP, VZP. Proč se Rittig a Janoušek tolik soustředili na zdravotnictví? To, co se západním čtenářům předkládá jako odstrašující nákres ruského prostředí, je ve skutečnosti náčrt českých poměrů. Říká se, že ruská zahraniční politika dnes směřuje k vývozu těchto poměrů a tím definuje svou vlivovou zónu. K nám ale nic vyvážet asi není třeba, protože už to tady dávno máme.

Ruský prezident Putin uzavřel při návštěvě Číny třicetiletý kontrakt na dovoz ruského plynu, který se připravoval třicet let. Leckdo to interpretuje jako jasné Putinovo vítězství, protože omezil svou závislost vývozu na Evropě. Čína je sice v kontraktu silnější partner, ale pomůže financovat plynovody a infrastrukturu a celé to doprovodila i společná geopolitická deklarace, kde oba státy odsuzují vměšování se do vnitřních záležitostí suverénních zemí a respekt ke svobodné volbě sociopolitických systémů apod.

Editorial deníku Financial Times to ale vidí střízlivěji. Na konci tohoto desetiletí bude Rusko vyvážet do Číny stále pouze 25 procent produkce. Gazprom zůstává totálně závislý na Evropě. Rusko je v kontraktu s Čínou juniorním partnerem. Čínská ekonomika roste o sedm procent a ruská stagnuje. A svých zájmů si zůstane vědoma i Čína. Její bilaterální obchod s USA je třikrát větší než s Ruskem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].