Joe Biden, Gruzie, radar a opisování
Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Postoj republikánského kandidáta McCaina vůči Rusku byl mnohem tvrdší a zásadovější než u Demokratů a jeho reakce přišla rychleji. Jenže právě senátor Joe Biden byl ten, kdo po hned po ruském útoku odjel do gruzínského Tbilisi a postavil se proti ruské agresi.
Barack Obama, kandidát na prezidenta za americkou Demokratické stranu si vybral za svého kandidáta viceprezidenta Joe Bidena, seniorního washingtonského "insidera", muže, který byl v roce 1972 ve svých dvaceti devíti zvolen senátorem.
Proč sáhl Obama právě po Bidenovi? Je-li totiž Obama podezírán z nezralosti a především z nezkušenosti v zahraniční politice, je Biden doslova zkušenost sama. Málokdo je takovým veteránem vrcholné americké politiky jako šedovlasý senátor ze státu Delaware. Je-li první americký kandidát s tmavou pletí považován za benjamínka především v zahraniční politice, pak je Joe Biden díky tomu, že působí léta v zahraničním výboru senátu, vysloveně veteránem americké zahraniční politiky.
Jako v životě, i v politice má všechno dobré i své náklady. Zkušenost je sice dobrá věc, ale chce-li Obama vypadat jako kandidát změny, může Biden působit jako koule na noze.
Pro nás v České republice jsou důležité dvě věci. Postoj republikánského kandidáta McCaina vůči Rusku byl mnohem tvrdší a zásadovější než u Demokratů a jeho reakce přišla rychleji. Jenže právě senátor Joe Biden byl ten, kdo po hned po ruském útoku odjel do gruzínského Tbilisi a postavil se proti ruské agresi. Je třeba zdůraznit, že to je věc v kontextu americké politiky ne právě obvyklá. Vzhledem k tomu, jak je pro českou a středoevropskou politiku otázka gruzínsko-ruského konfliktu důležitá a symbolická, je důležité o Bidenově tbiliské misi vědět.
Na druhou stranu se o Bidenovi ví, že byl vždy jedním z nejhlasitějších odpůrců republikánských plánů protiraketové obrany, počínaje Reaganovými Star Wars a projekty Bushovy administrativy konče. V tuto chvíli není znám jeho názor na americký projekt v České republice a Polsku v novém kontextu gruzínského konfliktu, lze ale počítat s tím, že zatím sdílí postoj Demokratické strany, která tvrdí, že americký kongres nebude nic financovat, pokud systém nebude řádně otestován.
Podstatné je také to, že Biden má pro Obamu získat hlasy "bílých dělníků", kteří preferovali Hillary Clintonovou. Biden pochází z chudé irské rodiny, do Washingtonu jezdí každý den vlakem z delawarského Wilmingtonu a jako "muž z lidu" se amerických dělníků vždy zastával. To je ale druhá zpráva, která není nejlepší. V USA je na vzestupu obchodní protekcionismus a Biden k němu má blízko. Přitom je bytostným zájmem Evropy (tedy i nás), aby USA nadále podporovaly liberalizaci světového obchodu.
A zajímavá maličkost na závěr: v roce 1988 Biden neuspěl v primárkách jako kandidát na prezidenta, protože se přišlo na to, že doslova opsal jeden svůj projev od tehdejšího britského labouristického lídra Neila Kinnocka. V Česku se jak známo mohl stát premiérem Stanislav Gross, který opsal diplomovou práci z jednoho materiálu ČNB.
Páteční audit: Amerika a Evropa jako na houpačce
Čtvrteční audit: Na tříkolce mezi tanky
Středeční audit: Zelené karty - správná věc
Úterní audit: Klausovo vzhlížení k Rusku
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].