0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka15. 11. 20103 minuty

Irsko (ne)žádá o pomoc a proč nemluvit o smrti

To, že krize eurozóny propukla v minulých týdnech s plnou silou, jsem v minulých auditech dával do souvislosti s německým plánem na reformu „ekonomického vládnutí“ od roku 2013.

Jeho součástí je totiž možnost očesání (tzv. hair cut) investorů do státních dluhopisů. Německé nápady mají ale někdy nádech komičnosti či pokusů o znásilnění reality: do roku 2013 něco nebude možné, od roku 2013 to možné bude. Takhle může uvažovat úředník, ale rozhodně tak neuvažuje trh, zvlášť když investice do dluhopisů je relativně dlouhodobá.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ke stejným závěrům dochází například analýza agentury Reuters: v ní se poukazuje na francouzské přísloví, které říká, že „z pouhého mluvení o smrti člověk ještě neumírá“. Evropa se ale učí velmi tvrdě, že pouhá možnost mluvení o „defaultu“ (bankrotu) vede přesně k těmto výsledkům. Německý nápad možná vejde do historie jako idea, která svrhla Irsko z útesu. Nejmenovaný zdroj z Evropské komise mluví v této souvislosti o sebenaplňujícím se proroctví.

Abychom pořád necitovali jenom Financial Times, tak výjimečně doporučuji k přečtení článek z deníku The Telegraph.

Praví se v něm, že pokud Evropská centrální banka nepřistoupí k rychlé a dramatické akci, riskuje zničit měnu, kterou má „manageovat“ (za což je placena). Tak může v Evropě snadno vzniknout politická katastrofa. Text přichází – jak je v poslední době v módě – s historickou paralelou z 30. let.

Když se s nastalou situací bude špatně zacházet, může se Irsko stát suverénní paralelou rakouské banky Credit Anstalt, jejíž pád stáhl v roce 1931 do propasti celý středoevropský finanční systém, nastartoval zemětřesení v Londýně a New Yorku a zahájil druhou, hlubší fázi Velké deprese, resp. hospodářské krize.

Novináři se po nějaké době stali středobodem skandálu. The Irish Independent píše o tom, jak se irská vláda rozzuřila na BBC, když dvakrát během 24 hodin musela dementovat zprávu, že Irsko vyjednává o záchraně z garančního fondu EFSF.

Tak vyjednává Irsko, nebo ne? Podle všeho nevyjednává s EFSF. Podle Irish Independent má Irsko dostatek zdrojů nejméně do poloviny roku 2011. Zdá se, že Irsko je spíše tlačeno, aby si o prostředky z EFSF řeklo, protože Německo a Brusel se obávají šíření akutní nákazy především do Španělska a Portugalska.

Proč Irsko s přijetím pomoci váhá? Blog The Irish Economy se domnívá, že ze tří důvodů: Irsko se prý obává ztráty reputačního kapitálu, myslí si, že úsporná opatření si umí naordinovat samo, a bojí se, že Evropa bude Irsko tlačit do neadekvátního zvýšení korporátních daní.

A zde je další analýza Reuters (http://www.reuters.com/article/idUSTRE6AC1JP20101115), ze které vyplývá, že Irsko žádá o peníze pro své banky, nikoli pro svůj stát. V tom případě ale musí žádat o pomoc Evropskou centrální banku, případně velké soukromé evropské banky.

A o problémech financování irských bank je důkladná analýza banky J.P.Morgan.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].