Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Herny, chlív Evropy a justiční mafie

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Sněmovna včera učinila dobrý krok směrem k regulaci hazardu. Zvýší se pravomoci municipalit rozhodovat o tom, jestli budou blikající hráčská doupata povolovat a tolerovat.

Je to dobrá zpráva. Česká republika se stala v tomto ohledu odpudivou žumpou Evropy. Nejlepší by samozřejmě bylo zakázat existenci těchto odpudivých černých děr sakumprásk a centrálně, jako tomu je dávno ve většině zemí na západě a na severu. Nedávno ale zakázalo hrací automaty i Rusko a Ukrajina.

Když k tomu ale v parlamentu schází politická vůle, je pořád lepší řešení, jistá decentralizace vyhláškové legislativy. Vše má své náklady a výnosy. V tomto případě výnosy převažují. Norma sice může učinit naše právo o něco nepřehlednější, ale situace v některých městech a obcích se stává naprosto neúnosnou. Propadlé existence se plíží z herny do herny a v hernách se prodávají drogy a kradené zboží. Obyčejné kavárny už leckde v regionech prakticky zanikly.

Nedělejme si iluze: z tohoto báječného svobodného průmyslu žije také celá lidumilná „exekutorská komunita“.

Nyní si budou moci starostové měst a obcí rozhodnout, jestli chtějí ze svých obcí chlív a Las Vegas nebo ne a lidé si zase budou rozhodovat, jestli chtějí v takových obcích bydlet nebo ne. Síla příkladu může být očistná a případnou korupci lidé svým radním a starostům ve volbách spočítají. Doufejme, že se v senátu norma nerozpadne.

Zpráva o přílepku ODS Jiřího Polanskéhose jeví jako naprosto hrůzná. 

Soudcem nejvyššího soudu se může stát rovnou jakýkoli právník. Jde pravděpodobně o snahu představitelů justiční „mafie“ ovládnout Nejvyšší soud. V kuloárech se mluví o tom, že norma je šitá na míru ministryni spravedlnosti Daniele Kolářové a nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké. Troufám si tvrdit, že pan prezident by také nebyl proti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].