Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Guvernér a primátor

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Zdeněk Tůma to nemá lehké. Ještě ani nestačil potvrdit kandidaturu na primátora za TOP 09 a už z něj leckdo začal dělat budoucího prezidenta.

Vyhrát volby v Praze bývalý guvernér jistě může, je to dokonce velmi pravděpodobné. Ukáže se, jaké bylo a je povědomí o centrální bance a měnové politice v „širokých voličských masách“ a zda guvernéra, který vystupoval velice suše a stroze (změní se teď?), lidé jako „tvář“ vůbec dobře znají. (Jeho bývalý americký protějšek je na tom opačně: je v kongresu a v přímém přenosu grilován a vyslýchán celé dny a veřejnost je na jeho tvář v televizi zvyklá pomalu stejně jako na hlavu státu). Možná se u nás potvrdí, že ČNB je instituce, kterou chovají lidé v úctě a to politicky docela stačí.

I když ale Tůma vyhraje, vůbec přece není automatické, že se také stane primátorem. Robert Fico nebo Jiří Paroubek také vyhráli volby. Vzdá se ODS Prahy tak snadno? Co když se modří ptáci třeba spojí s Věcmi veřejnými a ČSSD proti Kalouskovi? Bývalá hlava centrální banky může také skončit na čtyři roky jako obyčejný zastupitel, který se při zdlouhavých zasedáních v nehezkých prostorách bude dost nudit, ale bude tam muset čtyři roky sedět.To nakonec na Tůmově kandidatuře oceňuji já osobně nejvíc: ochotu riskovat a jít do neznáma.

To souvisí i s další věcí. Pro Tůmu je řízení hlavního města evidentně manažerská „challenge“ (jak šéfové říkají). Jenže dá se ta Praha vůbec řídit? Bývalý primátor Jan Kasl si stěžoval, že má v radě jeden hlas, je vždy přehlasován a jeho vliv na klíčová rozhodnutí je vlastně slabý. Jenže zatímco Kasl byl svým způsobem architekt-solitér, právě zde má bývalý guvernér za sebou skvělou desetiletou průpravu. V Bankovní radě ČNB měl jako guvernér taky jenom jeden hlas a seděl tam s lidmi, na jejichž výběr neměl pražádný vliv. Leckdy byl možná přehlasován, ale přesto dokázal řídit ČNB – a to i s lidmi, kteří mu nemusí být sympatičtí – důvěryhodně a přesvědčivě (v mém případě až na ten názor na euro, ale ten já mám prostě jiný). Každopádně nepronikalo na veřejnost z ČNB žádné bahno ani spekulace o něm (korupce, podezření, podrazy, hádky, úniky informací apod.). Tůma prostě dokáže řídit tým, který si sám nevybral. Má k tomu talent a zkušenost. A to je základ. Vést lidi, které jsem si sám přivedl – to dokáže leckdo. Tohle je mnohem těžší.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].