Média si konečně začínají všímat toho, že čtvrteční summit nebyl žádným velkým ústupkem Angely Merkelové do rohu, že kancléřka rozhodně nepodlehla tlaku jižních států, nepoklesla na kolena a že Mario Monti, Mariano Rajoy a François Hollande nezískali ústupky od náhle změklé Merkelové.
Zaznamenává to například právě tato analýza agentury Reuters. Jak začíná být zřejmé z více zdrojů, kancléřka souhlasila (neoficiálně) s přímou rekapitalizací bank již pár dní předem.
Během několika týdnů může německý ústavní soud v Karlsruhe rozhodnout, že nové integrační kroky v Evropě budou vyžadovat změny v německé ústavě a příprava těchto změn bude hlavním tématem předvolební kampaně Merkelové pro rok 2013.
…
Analýza Wolfganga Münchaua pro Financial Times je v tomto ohledu brilantní. Už v titulku článku se praví, že skutečným vítězem summitu je Merkelová.
Celá dohoda Itálii moc nepomůže, protože hlavním problémem Itálie nejsou procedurální pravidla záchranného valu ESM (ta se stejně mnoho nezměnila), ale velikost záchranného valu, který je už dnes přetížen Řeckem, Portugalskem, Irskem a Itálií. Velikost německých závazků zůstává neměnná. Pro Španělsko je celá dohoda lepší než pro Itálii, ale zůstává celá řada implementačních otázek.
1. K přímé rekapitalizaci bank dojde až po vzniku dohody o společném bankovním dohledu. Optimisticky se předpokládá říjen, ale podle Münchaua je to tak složité a komplexní, že se to do října asi nestane.
2. Patrně se ukáže, že bude třeba změnit dohodu o záchranném valu ESM, protože ta specificky říká, že ten může půjčovat peníze pouze jednotlivým státům. Nikdo o tomto důležitém detailu nemluví.
3. Vezmeme-li v úvahu velikost španělského realitního krachu a hloubku tamější deprese, budou tamější banky potřebovat více než 100 miliard eur.
Navíc Merkelová pravila, že nebude pro evropské dluhopisy, „dokud bude žít“. Pokud to myslí vážně, prozrazuje to leccos o tom, jak vážně to kancléřka míní s politickou unií. Ta není dost dobře možná bez nějakých společných dluhopisů a stejně tak není v takovém případě dost dobře možné ani setrvání Španělska a Itálie v eurozóně.
…
Na totéž upozorňuje EUObserver. Z hlediska dlouhodobého posilování důvěry trhů nebylo dosaženo ničeho: žádná kolektivizace dluhů (mutualization), žádný zárodek ministerstva financí, žádné odevzdávání rozpočtových pravomocí do centra.
…
Tentýž server upozorňuje na to, jak se bortí solidarita Evropy a na státy vně eurozóny zbývá méně prostředků. Text také rozebírá geopolitické oslabování eurozóny, oslabování Schengenu a východního partnerství.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].